אקסטנט - סדרות מדע בדיוני - איזה סרט

“אקסטנט”, צילום: יח”צ

כל הפרטים על “אקסטנט”, סדרת המד”ב החדשה של HOT

המדע הבדיוני בטלוויזיה, למעט יוצאי דופן כגון “מסע בין כוכבים”, “בבילון 5”, “באטלסטאר גלקטיקה) וכיו”ב, הוא עניין די בעייתי. גם כאשר סדרות מצליחות לזכות לחיבת קהל החובבים יש להן נטייה להתבטל (ע”ע פיירליי). במקרים רבים אחרים, התוצר מתקבל בקרירות ונשכח עד מהרה. זאת אחת מן הסיבות שכל סדרה כזאת שעולה מושכת את תשומת לבנו. וכזהו המקרה לגבי “אקסטנט”, סדרת המדע הבדיוני החדשה שעלתה בהוט בסוף השבוע האחרון (ה-30.08). אבל יש סיבות רבות נוספות לשים לב לסדרה.

 

עלילת הסדרה

מולי וודס היא אסטרונאוטית שנשלחה לחלל למשימת יחיד בת 13 חודשים. בזמן משימתה, היא נתקלת בישות מסתורית, אשר חודרת לתחנה בה היא נמצאת. כאשר האסטרונאוטית שבה לכדור הארץ, היא מופתעת לגלות שהיא בהיריון. בנוסף לגילוי המטריד, על מולי להתמודד עם השיבה הביתה, לאחר חודשים ארוכים בחלל, אל בעלה ובנם, שהוא אנדרואיד דמוי-ילד אנושי, אותו פיתח בעלה. ההתמודדות שלה בחלל ובבית יכולים להוביל לאירועים שישנו את מסלול האנושות כולה.

 

אז מה כה מסקרן ב”אקסטנט”?

ראשית, על הסדרה החדשה מתנוססים שני שמות גדולים ומוכרים: הראשון סטיבן שפילברג, הבמאי האגדי ועטור הפרסים. בזאת שפילברג מצטרף לגיירמו דל טורו, שחתום על סדרת הטלוויזיה, “הנגיף”, שעלתה אף היא לאחרונה. זהו רק המשכה של מגמה שהתבססה בעשור האחרון, של סדרות טלוויזיה מושקעות ועתירות תקציב, שנותנות פייט רציני לתעשיית הקולנוע.

אל שפילברג מצטרף המפיק גרג ווקר, שהיה אמון על הפקת סדרות כגון “ללא עקבות ו”תיקים באפלה”. עם השילוב של הבמאי שהביא לנו את “E.T.” ואת “A.I.” והמפיק של סדרות אפלוליות ואף מפחידות, קצת קשה לדעת למה לצפות. מה שכן, זה לכל הפחות מושך את תשומת הלב.

היבט מסקרן נוסף הוא שאת מולי וודס הדמות המרכזית בסדרה, מגלמת האלי בארי, שחקנית שגם מדף הפרסים שלה די עמוס, גם אם מלבד אוסקר, גלובוס הזהב ואמי, ניצבים עליו גם פרסי “פטל הזהב”, ה”ראזי”, אשר ניתנים לסרטים הגרועים ביותר של בשנה החולפת. גם בארי מצטרפת לשורה של כוכבי קולנוע שעשו את המעבר, גם אם באופן זמני, מן האקרנים אל מסך הטלוויזיה. כמו כן, מלבד היותה הדמות הראשית בסדרה, בארי משמשת בסדרה כמפיקה.

באופן זה, עולם הטלוויזיה זכה לא רק לסדרת מדע בדיוני שסובבת, ככל הנראה, סביב דמות נשית, אינטליגנטית וחזקה, אלא גם אשת מקצוע, בארי, שלוקחת את המושכות לידיה. כולנו תקווה שדמותה של מולי וודס תיכנס לפנתיאון המתרחב של דמויות נשיות מעוררות השראה, ביצירות ז’אנריות ובכלל.

 

מאחורי הקלעים

הסיפור שמאחורי הפקת “אקסטנט” מעניין אף הוא, ובמיוחד עבור כל אותם כותבים שמחפשים הזדמנות לפרוץ, או לפחות תקווה לעתיד טוב יותר ומלא סיפוק: מייקי פישר, מחזאי אנונימי, השתתף באביב 2013 בתחרות תסריטים לפיילוטים. התסריט שהגיש סיפר פחות או יותר את הפרטים שצוינו מעלה: אסטרונאוטית, לבד בחלל, חייזר, חוזרת הביתה ומגלה שהיא בהיריון וכל זה. אבל כנראה שהתסריט היה טוב במיוחד, שכן הגשתו היוותה את יריית הפתיחה לאחת המלחמות הגדולות ביותר של עולם הטלוויזיה, בשנים האחרונות. כל הרשתות וחברות הכבלים הגדולות רצו להניח את ידיהן על הזכויות לתסריט, עד שרשת CBS יצאה מן המאבק כשידה על העליונה. לא זאת בלבד ש-CBS השקיעה ברכישת הזכויות סכום נאה, היא גם הזמינה מראש עונה שלמה, תוך דילוג מוחלט על שלב הפיילוט. זהו צעד אמיץ מאוד, שמעיד, ככל הנראה על האמון של הרשת בסדרה החדשה.

מכאן לשם, בפרק הבכורה צפו בארה”ב לא פחות מ-11.9 מיליון איש, מה שהעניק לה את הבכורה החזקה ביותר של עונת הקיץ. המבקרים המובילים והנחשבים היללו אותה ונראה שגם הצופים קיבלו אותה בצורה חיובית, ותיארו אותה כשילוב של “תינוקה של רוזמרי”, “A.I” ו”תיקים באפלה”.

אז את תשומת הלב שלנו, הסדרה הצליחה למשוך. כעת רק נותר לראות מה יילד יום, והאם תתגלה הסדרה כיצירה שלא מן העולם הזה, או כפלופ מפלצתי.

 

“אקסטנט” תשודר בימי שבת, בשעה 21:00, מה-30.8 ב-HOT Zone ובחינם ב-HOT VOD

 

Leave a comment

Your email address will not be published.