אחרי צפייה בהקרנת טרום הבכורה של “אקסמן: העתיד שהיה” אפשר להגיד עליו דבר אחד כבר עכשיו – זה אחד הסרטים המהנים והמבדרים  שייצא לכם לראות הקיץ הזה! נספר לכם עליו כמה שנוכל כאן, מבטיחים בלי ספויילרים.

למעריצים אדוקים, אבל לא רק

מעריצים רבים, ואני ביניהם, נחשפו לאקסמן דרך סדרת האנימציה ששודרה בארץ בתחילת שנות ה-90. אני זוכר בבירור כי העונה שהכי פחות התחברתי אליה בסדרה, הייתה העונה שהייתה המקבילה (פחות או יותר) לעלילה של “העתיד שהיה”. המסעות בזמן, רצפי הזמן המקבילים, העתיד אפוקליפטי הקודר ושורץ הזקיפים היו מורכבים מדי בשבילי בתור ילד ובשלב הזה הם קצת איבדו אותי. המחמאה העיקרית מבחינתי ליוצרי הסרט מבחינת העלילה, היא שהם הצליחו לספר את הסיפור הזה בצורה “הגיונית”, מסקרנת ומהנה לצופים צעירים ומבוגרים כאחד תוך שילוב אפקטים מיוחדים מרשימים למדי.

הסרט משלב ומאזכר דמויות מסרטי האקס מן השונים, כולל שני סרטי הוולברין. חלק מהדמויות לא הופיעו בסרטים הקודמים, אלא רק בחוברות הקומיקס ולפעמים נוצר הרושם כי הבמאי בריאן סינגר, הסתמך יותר מדי על ההיכרות המוקדמת של הצופים עם הנפשות הפועלות בסיפור (ויש הרבה כאלה בסרט). בשביל מעריצי האקסמן הוותיקים לא תהיה בעיה לעקוב אחרי העלילה בסרט, אך האמת שנראה  כי גם צופה מן המניין לא ילך בה לאיבוד וייהנה לא פחות, הרבה בזכות האפקטים המרשימים, האתנחתות הקומיות והעלילה המותחת.

הפוסטר הרשמי של אקס מן: העתיד שהיה

הפוסטר הרשמי של אקס מן: העתיד שהיה


היררכיה ברורה של דמויות ושחקנים

כמו שכבר הזכרנו, הסרט אסף בתוכו הרבה דמויות, ישנות וחדשות, חלקן הופיעו בסרטים הקודמים וחלקן מופיעות כאן לראשונה בקולנוע. עצם זה, שכל כך הרבה דמויות ושחקנים משתתפים בסרט אחד, יכל בקלות להפוך אותו למעין סרט “אולסטאר”, שמסתמך על ניים דרופינג ולא טורח להשקיע בסיפור. “אקס מן: העתיד שהיה”  זה ממש לא המקרה!

יש היררכיה ברורה של הדמויות בסרט, שמתבטאת בעיקר בזמן המסך של כל שחקן, בלי קשר למעמדו בהווליווד. האלי ברי למשל, מתייצבת בסרט על תקן שחקנית משנה לכל דבר. כמוה גם שחקנים רבים מהטרילוגיה המקורית. מי שכמובן תופס חלק ניכר מעלילת הסרט הוא וולברין (יו ג’קמן הבלתי נגמר) וכמוהו גם מגניטו (מייקל פסבנדר), פרופסור אקסווייר (ג’יימס מקאבוי), ומיסטיק (ג’ניפר לורנס) – בגרסה הצעירה של הדמויות.

מספר הדמויות והשחקנים הטובים בסרט הוא גדול בהרבה ממה שנוכל להתייחס אליו בביקורת זו (וזה בלי שאמרנו מילה על משחקו המעולה של פיטר דנקליג’ בסרט). חייבים לציין גם, כי עיצוב הזקיפים, הרובוטים האימתניים מהעתיד, הוא יותר ממרשים. אך מבין כל דמויות המשנה נציין אחת שדי גנבה את ההצגה – פיטר מקסימוף (קוויקסילבר) בגילומו של איוון פיטרס הצעיר הוא לא פחות מההברקה של הסרט הנוכחי. וכל מילה מעבר לזה ייחשב לספוילר.

דמות אחת שדווקא לא זכתה למספיק זמן מסך היא דווקא בישופ, הנוסע בזמן מהעתיד. אך חייבים לציין כי השחקן עומר סיי יצא הכי דומה לדמות שלו מהקומיקס.


העתיד שהיה הוא העתיד שיהיה

למרות שכל מבנה הסרט מוביל אותנו לחשוב כי הוא נועל את סרטי האקסמן וכל הקצוות נסגרים סופסוף, ברור לגמרי כי “העתיד שהיה” הוא לא הסרט האחרון שיעסוק בחבורת המוטנטים הזו. ויעיד על זה קטע הבונוס הקצרצר שמתחבא לו אחרי כל הכתוביות ולא נוסיף על כך מילה (זהירות ספויילר ענקי!). כמו כן, פורסם כבר כי טאטום צ’נינג הולך לגלם בעתיד את דמותו של גאמביט (לא ברור עדיין באיזה סרט), כך שהסיפור תם אבל בהחלט לא נשלם.

לסיכום, מדובר בהחלט בסרט מוצלח ומהנה מבית היוצר של מארוול ובריאן סינגר ומומלץ ביותר עבור מעריצי הסדרה ולא רק עבורם. נתראה בסרט האקסמן הבא.

 

Comments (3)

 1. Reply

  תודה על הביקורת העניינית ונטולת הספויילרים, רק דבר אחד:
  זאק סניידר מביים את הסרט של סופרמן ובאטמן, הסרט של האקס מן בויים ע”י בריאן סינגר

  • דוקטור סרט

   Reply

   אין בעד מה! ותודה על התיקון.
   ככה זה כשאתה זוכר את סניידר בתור ההוא שהוא לא סינגר ואת סינגר בתור ההוא שהוא לא סניידר. 😉

 2. נינה

  Reply

  אפשר היה ללכת הביתה מיד לאחר הופעתו המרשימההההההההה של יו ג’קמן בתחילת הסרט אבל תכלס סרט ממש טוב. אפקטים מעולים.

Leave a comment

Your email address will not be published.