ובכן, אחרי המתנה מורטת עצבים מגיע פרק הפתיחה של העונה החמישית, הבאה עלינו לטובה.

אבא מסתכל מלמעלה - סרסיי

אבא מסתכל מלמעלה – סרסיי

הפרק נפתח עם סרסיי, שנותרה מחוסרת אב לאחר בריחתו של טיריון ממעלה מלך בעונה הקודמת. מצבה של סרסיי ושל בית לאניסטר אינו בשיאו, בעיקר משום שלורד טיווין האב היה האיש שהחזיק ושלט ביד רמה בסביבתו והוא עשה זאת לבדו, מבלי להשאיר מאחוריו יורש ראוי. לסרסיי אין את התובנות והתחכום של טיווין וכעת, משהסתכסכה עם ג’יימי, קשה לראות כיצד היא יוצאת מן הבוץ אליו נכנסה.

בנוסף לשגיאותיה הפוליטיות ולחשיבתה הצרה- סרסיי היא גם כלבה קרת לב. נו יופי.

הפלאשבק שפותח את העונה תפקידו בין היתר, לאפשר בכל זאת איזה אלמנט הזדהותי עם ילדה קטנה- מתנשאת אמנם ושחושבת שמגיע לה הכל אמנם- אבל בעלת חלומות גדולים וכזו שדואגת למשפחתה ולעתידה. במובן זה, הפלאשבק הציג זווית שניתנת בספרים, אבל עוברת פחות טוב טלוויזיונית והיא למעשה המורכבות של סרסיי.

ג’ורג’ ר.ר. מרטין לרוב דואג להקפיד ולבנות דמויות עגולות ומורכבות עם מניעים, מחויבויות, פחדים ורגשות. כך, כלב השמירה נהיה נוגע ללב וג’יימי לאניסטר הוא לא רק “קוטל מלך” כפי שכל ווסטרוז חושבת. אבל במקרה של סרסיי המורכבות מתפספסת, במובן זה והיא הדמות שכתובה הכי פחות טוב. הפלאשבק הוא מעין ניסיון להאיר את דמותה מחדש. על כל פנים, זו שיא ההזדהות שניתן יהיה להגיע אליה עם סרסיי. נו מילא.

אלף כבאים לא יצליחו לכבות אותי - מאנס ריידר

אלף כבאים לא יצליחו לכבות אותי – מאנס ריידר

להוציא את הפלאשבק יוצא הדופן, סרסיי ממשיכה את דרכה המטופשת בהאשמות, תכנון נקמות, מסע הכפשות שמתמקד בטיריון והתחמקות מבני דודים חוזרים בתשובה שיודעים יותר מדי (“אני לא יודעת על מה אתה מדבר”- עוד לא נראתה התחמקות מתוחכמת מזו!).

עדיין לא יודע כלום - ג'ון סנואו

עדיין לא יודע כלום – ג’ון סנואו

מלבד זאת, הפרק מתמקד גם במיודענו ג’ון שלג שמנסה לשכנע את מאנס ריידר להסכים לדרישתו של סטאניס. הרבה חיבה וכבוד הדדי יש בין מאנס וג’ון. ולמרות זאת, מאנס מסרב לכרוע ברך לסטאניס ומעדיף להישרף חי על ידי מליסנדרה האדומה והפסיכית. ג’ון, שעושה את המעשה הנכון תמיד, גואל את מאנס בחיצו ומאפשר למאנס לממש את בחירתו והיא למות ולהיזכר על גבורתו ולא על צעקותיו כשהוא נספה באש הבוערת. כל הכבוד לג’ון באמת, רק חבל שהוא צדקן מתחסד. דמותו של ג’ון בנויה היטב ודרכו מלאה תלאות נפש וחתחתים, אבל הוא בנו של נד סטארק וההגינות מנחה אותו גם כשהוא מזיין את ייגריט באיזו מערה. משובב נפש באמת.

הפרק מתעכב, מספק הצצות ודורש בשלומם של עוד מספר דמויות, אבל המעניינות ביניהן הן כמו תמיד – טיריון ודאני, הלא היא חאליסי. כבר ראינו בעונה הקודמת את איבוד שליטתה של דאני, בדרקוניה וזה שהתופעה גדלה היא אינה עניין מפתיע כלל. כך גם באשר לעבדים ולהתפוררות ההחזקה של מירין. העניין המעניין יותר כאן הוא שפרק זה מתקבל אישור למה שחשדנו בו קודם לכן והוא שאיליריו מופאטיס, נותן החסות לדאני ולוייסרייז כילדים, הוא למעשה מקורבו של ואריז מזה שנים. זו היא למעשה אחת הדרכים בהן מועבר מידע על המלכה הגולה לווסטרוז וזהו הקשר העקיף של ואריז לדאני.

מזרח תיכון חדש - לורד ואריז

מזרח תיכון חדש – לורד ואריז

מלא עוד כוס חבר - טיריון לאניסטר

מלא עוד כוס חבר – טיריון לאניסטר

הימים ימי משבר הם והתקופה תקופה קשה היא ובזמנים כאלה, אבירים מתלכלכים והטובים מתים. אבל יש גם גיבורים והם צצים מהמקומות המלוכלכים ביותר. כן, היו לכך רמזים אבל עכשיו באופן ישיר וחסר בושה העכביש מצהיר שכל רצונו הוא שלום, והוא עושה זאת באופן משכנע כאחרון השמאלנים הגוועים של ממלכת ישראל. ומה שואריז מציע לטיריון הוא גדול, באמת גדול. לטיריון היה אפס סיכוי להצליח בווסטרוז כי אביו ייעד אותו לכלום. טיריון בפיקחותו ידע זאת ועשה מה שעליו לעשות למרות זאת ואולי בגלל, כדי להוכיח שהוא לא השד שכולם חושבים שהוא. אבל המלחמה הזו הייתה אבודה מראש וכעת, המחשבה שהמוח המבריק והערמומי שלו יחבור לדאני היא ללא ספק הדבר המלהיב ביותר שקורה בפרק לא מספיק מלהיב.

מה רוצה התולעת? - תולע אפור

מה רוצה התולעת? – תולע אפור

זה לא שהכותבים יודעים שהקהל אדוק אחריהם והם יכולים לנוח על זרי הדפנה, אלא שמדובר בפרק פתיחת עונה שהיה כמו ריענון לצופים לאחר מנוחה ארוכה וסיום עונה רביעית מטורפת. צריך לזכור שתמיד לאחר טלטלות, בריחות, תגליות ומיתות של סוף עונה, הפרק הראשון של פתיחת עונה תפקידו לשמר רצף ולהתמודד עם ההשלכות, לא להטיל פצצות חדשות משלו.

לגבי המשך העונה ומבלי להיכנס להימורים, ניחושים ולעזרה מהספרים- עדיין בטוח שתחבולות יזרמו כיין, מין יופיע בזמינות של באנרים באתרי הורדה פיראטיים ודמויות יהרגו כמו זבובים. ואנחנו, צופים צמאי דם שכמונו, יכולים להמשיך ולקשקש, אבל יותר מזה – אנחנו לא צריכים.

“משחקי הכס” – עונה 5, פרק 1:

Leave a comment

Your email address will not be published.