אין ילדים רעים, יש ילדים שרע להם

ילדה, של מי את? - אריה סטארק

ילדה, של מי את? – אריה סטארק

הפרק השני לעונה נפתח בדמות שהייתה כה בולטת בהעדרה בפרק בראשון. זו שחששנו לשלומה, שליוונו תוך כסיסת ציפורניים במסעה, זו שצפינו בה גדלה: אריה סטארק. הפרק, אריה מגיעה לבראאבוס מצוידת במטבע ובמילות הקסם “ואלאר מורגוליס”, שמשמען “כל הגברים חייבים למות”. לא אמירה מעודדת במיוחד, אך בהחלט במקומה, משום שזהו העולם של משחקי הכס ומעל לכל- זהו עולמה של אריה. נאהב אותה כמה שנאהב, לנגד עינינו צומחת אריה- מהירת חימה כנחשית חול ואכזרית ככלב השמירה- והופכת רוצחת, לא פחות. קו העלילה של אריה מאפשר לראות מקרוב כיצד נסיבות חיים בשילוב יצר הישרדות עז, עלול להביא את הדמויות האהובות ביותר להרוג מבלי להניד עפעף ועדיין להישאר אהובות רק כי הצופים זוכרים להן את ההיסטוריה ואת מה שהן עברו בעצמן. כמאמר הפסיכולוגים: אין ילדים רעים, יש ילדים שרע להם.

ובתפקיד אורח - גבי עמרני

ובתפקיד אורח – גבי עמרני

במרחץ הדמים של משחקי הכס, רשימת הנקמה של אריה התקצרה להפליא ונותרו בה ארבעה שמות בלבד. רשימה זו שאריה חוזרת אחריה כמו מנטרה, היא שהחזיקה אותה חיה, ביצר הנקמה שבה. הפרק, אריה הורשתה להיכנס לבית השחור והלבן רק לאחר שהכריזה על עצמה כעל אדם שאין לו מה להפסיד וכעת, כתלמידתו של ז’אקן הגאר רב הפנים, היא בדרכה להפוך לאף אחת (אף אחת: מילת קוד מתוחכמת שנראה כי משמשת את יושבי בראאבוס לתיאור רוצחים סדרתיים). כראוי לאף אחת, יש סיכוי סביר שאריה תיאלץ לוותר על הרשימה החביבה שלה ולשכוח מי היא, מאיפה היא באה וכן, גם לאן היא הולכת.

ספיד דייט של אש ושל קרח

על אף שהוא בחיתוליו, הצימוד של אריה וז’אקן הגאר הוא מהמסקרנים שיש כרגע והוא מצטרף לאחד מבין שרשרת צמדים מהם הסדרה מורכבת. ככלל, הסדרה עצמה (וכן הספרים) היא בעלת מבנה שמושתת ברובו על זיווגים של אנשים שחברו יחדיו, או נכלאו בעל כורחן לאיזה מסע בעל תכלית מסוימת. כמו בספיד דייטינג, הצימודים הללו מתפרקים ומקבלים שידוך מחדש בעבור הפרקים. המבנה הצימודי הזה משרת יפה את רוח הסדרה בשל מספרן הרב של הדמויות, המאפשר תחלופה ויצירת דינאמיקות חדשות ומעניינות של זוגות מפתיעים כמו ג’יימי ובריאן, אריה וכלב השמירה, ברון וטיריון וכן הלאה. יותר מכך, מבנה זה משרת נאמנה את הההכרות של הצופים עם הדמויות, שכן האחת משתקפת ומקבלת מראה לעצמה, באמצעות עיני הדמות שצומדה לה. כך, הזיווגים הללו הם ההזדמנות של הכותבים להוציא מהדמויות משהו חדש מעצמן, זוית אחרת שהצופים טרם הכירו. לכן גם הדמויות שנמצאות במסע הן המעניינות יותר: הן מחויבות לגלות גמישות ותושיה, לעזוב את עקרונות העולם הישן, להתאים וללמוד מבן לוויתן ולהתפתח.

צמד רעים - דאריו נאהאריס ותולע שחור

צמד רעים – דאריו נאהאריס ותולע שחור

סרסיי למשל, לא מדירה רגלה ממעלה מלך והיא משעממת כמו שאישה מרירה בגיל העמידה יכולה להיות משעממת, בעוד אריה שאינה חדלה ממסעות היא זו שממנה אנו רוצים עוד. זו גם, בין היתר, הסיבה בגינה שני הפרקים הפותחים, ששמים פוקוס רב על סרסיי היו לא יותר מסבירים ובינוניים.

מלבד הצמד של חסר הפנים ותלמידתו אריה-סאן, הזיווג הכי טוב שסיפקו הפרקים עד כה הוא ללא ספק ואריז וטיריון. השניניות והציניות של שני האנטי גיבורים, מסברת את האוזן לעומת ההתחנפויות ונימוסי השולחן הצבועים שאנו נאלצים להקשיב להם מכיוון מעלה מלך. המצע המקשר בין ואריז וטיריון הוא החריגות שלהם, דמות האנדרדוג שטיריון נלחם בה, מנסה לפרוץ אותה ומתאכזב כל פעם מחדש. העכביש יודע משהו על חריגות והוא יכול לדבר אל טיריון מניסיונו. אי לכך, הדיאלוג שהשניים מנהלים על חריגותם הוא מהיפים שידעה הסדרה וטיריון בחוכמתו, יודע להקשיב.

הצמד הבא בתור ששווה להמר על פוטנציאל העניין שיפיק הוא ג’יימי וברון שעומדים לצאת לדורן ולהשיב את מירסלה למעלה מלך, יוזמה שג’יימי מאמץ כשהוא מתנדב להיות האביר של סרסיי ולזכות שוב בליבה או לפחות, בעוד לילה מהנה מעל גופה לאניסטרית כלשהי.

בכל פעם שטארגאריין נולד, האלים מטילים מטבע

הרחק במירין דאני מוציאה להורג את מוסאדור. העבד לשעבר עשה מעשה שלא יעשה והרג את בן ההרפיה שחיכה למשפט. דאני היא בת ווסטרוז, בה יש חוקים ברורים וקווים אדומים שלא עוברים. כמו למשל, רצח כנגד הוראתה של המלכה. דווקא דאני, שניסתה לנקוט במידת הרחמים כלפי בן ההרפיה שרצח אחד מאנשיה בפרק שעבר ולהעמידו למשפט בעידודו של סלמי באריסטאן, נאלצת להקשיח את לבה כלפי העבד ולפעול לפי חוקים נוקשים אך הכרחיים. בווסטרוז. לדידה של דאני, ההשלכות של ההוצאה להורג מפחידות (עם מוזר שקרא לך “אמא” בעבר ועכשיו מתיז לעברך

נקניק הוא לא - סלמי וחאליסי

נקניק הוא לא – סלמי וחאליסי

סססססס זה אף פעם לא דבר נחמד) ואולי חוקי ווסטרוז לא עובדים מחוצה לה והניסיון להפגין כוח בציות לחוקים היה טעות פטאלית. דאני נאלצת לברוח כשהמשמר שלה מקיף אותה, בסצנה שמזכירה מעט את מתקפת ההמון על ג’ופרי ובני לוויותו בעונה השנייה ואנחנו יודעים איך זה נגמר.

סלמי, שהיה במשמר המלך של אביה של דאני- אאיריז, האיר לה את הצד הפירומני של אאיריז המכונה “The mad king” ולא בכדי. האגדה מספרת שבכל פעם שבן טארגרייאן נולד, האלים מטילים מטבע. אם המטבע נופל בצדו האחד הטראגריין שנולד יהיה שליט נערץ וכריזמטי כמו אאיגון הכובש, דאני עצמה ואחיה הנסיך ראיגר לפניה. אולם, אם המטבע נופל על צידו השני הטארגאריין העולל יהיה מטורף, מגלומן עם נטיות פירומניות לרוב כמו אאיריז המדובר ו-ווייסרייז: אחיה של דאני שהופיע בעונה הראשונה, אותו חאל דרוגו הרג כשהמיס על ראשו כתר מזהב מותך. סלמי אמנם סיפר לדאני על הטירוף של אביה על מנת שתשמר מתחושת הכוח המשכרת ודאני אכן נפלה בצד הטוב של המטבע אבל צריך לזכור, שבמשחקי הכס כמו במשחקי הכס, גם הטובים מועדים ליפול.

קארמה על החומה

אני עומד על החומה - ג'ון סנואו

אני עומד על החומה – ג’ון סנואו

בינתיים בחומה, סטאניס מציע לסנואו הממזר את כל מה שאי פעם חלם עליו: להיות סטארק. ושליט וינטרפל. ג’ון יודע תמיד מה נכון לעשות והוא מסרב. אבל נראה שחוקי הקארמה מוכיחים עצמם מדי פעם, משום שבאותו פרק עצמו, הסנואו מתמנה למפקד משמר הלילה. סאם החמוד והשמנמן, שמוחו עובד שעות נוספות וטוב שכך, מציע את ג’ון כמועמד למפקד משמר הלילה ונואם נאום סוחף וחוצב להבות שסר אליסר ת’ורן, המועמד המתחרה דואג להסות מיד בהזכירו לכל האחים על אהבתו של ג’ון לפראים. האחים מצביעים ונספר תיקו שמוכרע במהלך מרגש, על ידי אאימון המלומד העיוור של החומה (ובן טארגאריין לפני שהתגייס למסדר המלומדים ואז לשחורים).

אאימון נותן את קולו לג’ון ומכריע את הכף. לעורבים הייתה אורה ושמחה והצופים, סוף כל סוף, יכולים להינות ממעט נחת.

AS FAR AS SOUTH CAN GO

מלבד הדמויות המוכרות לנו, נחשפת הצצה ראשונה בממלכה הדרומית, החמה והמדברית של ווסטרוז. ממלכה שונה, בעלת אנשים כהי עור ושיער, נוחים לכעוס, פתוחים מינית ופמיניסטיים להפליא. ממלכה בעלת חוקים ועצמאות משלה, האחרונה לכרוע ברך למרד של רוברט בזמנו ושותפתה הטבעית של בית טארגאריין: דורן.

נשים נשים,  שק של נחשות - ברוכים הבאים לחולות של דורן

נשים נשים, שק של נחשות – ברוכים הבאים לחולות של דורן

דוראן מארטל, שליט דורן מתגלה כשליט שקול ומחושב, דבר חריג בנוף הדורני. בנוסף לכך, הוא סובל מדלקת פרקים ומרותק בעקבותיה לכסא גלגלים. לא בדיוק הטייפקאסט של ה”צפע האדום” אוברין. אלריה חול, המאהבת של אוברין- השם יקום דמו- יוצאת לבקש נקמה. הפילגש אלימה מטבעה ומסתובבת מולה לאנסיטרית בולטת בבלונדיניותה, שאמורה להינשא לטריסטן מארטל. דוראן מונע מהפילגש הזועמת לקרקף את הלאניסטרית הקטנה ולשלוח אותה לסרסיי כנקמת דם לעת עתה, אבל נראה שאלריה חול לא תסתפק בהוצאת זעמה לעבר דוראן האדיש. נחשיות החול הן כנופיה של כוח נשי, יוצאות חלציו של אוברין וכל אחת מהן נחשית בדרכה שלה, הן למדו מהצפע האדום בכבודו ובעצמו וספק שישתקו על מותו. וספק שישתקו בכלל.

בית סטארק גווע לנגד עינינו, הלאניסטרים גם הם נהרגים לאיטם ומרכז הכובד של הסדרה נודד למחוזות רחוקים וחמים אך מבטיחים לא פחות. העונה, שחקנים חדשים נכנסים לזירה ומול הקור של החומה ושל וינטרפל, דורן כאן העונה כדי לתת פייט. ואם לא היה פה מספיק חם, דרוגון מוסר ד”ש.

פרק 2:

Leave a comment

Your email address will not be published.