כדי לקצר את העניינים – לכו לראות את הדרקון הראשון שלי 2!

עכשיו אחרי שהוצאנו את זה מהדרך, אפשר להרחיב בסבלנות. מחר, בשעה טובה, צפוי להגיע למסכי הקולנוע “הדרקון הראשון שלי 2” של אולפני דרימוורקס. אתם יודעים שבדרך כלל, אנחנו לא ממהרים להגיד דברים חד-משמעיים לגבי סרטים. לכל סרט יש צדדים חזקים יותר ופחות. נדירים הם הסרטים שאפשר להגיד עליהם – לכו לראות! אבל כזהו הסרט הזה.

4 שנים חלפו מאז אולפני דרימוורקס הכירו לנו את היקאפ ואת ברק, הכפר הוויקינגי המרוחק שלו, שסבל מבעיה קשה של דרקונים. הרבה קרה במהלך השנים הללו – בין השאר אינספור סרטונים, סדרת טלוויזיה ואפילו מופע חי ועתיר תקציב. מכיוון שהציפיות מסרט ההמשך היו כה גבוהות, לא היה מפתיע אם הסרט היה נכשל לעמוד בהן. רגע לפני שכבו האורות והמסך הופעל, דאגנו להוריד את הציפיות למינימום האפשרי. בדיעבד, לא היה בכך צורך. נראה שדרימוורקס היו מודעים לחלוטין לציפיות הגבוהות מהם לגבי המשך קורותיו של היקאפ, ועבדו קשה מאוד על מנת לעמוד בציפיות. התוצאה: סרט מוקפד, מרהיב ביופיו, מלהיב וסוחף, ולשם שינוי – עם עלילה שלא נופלת מן ההיבט החזותי. תודה!

 

העלילה

סרט ההמשך שב אל הגיבורים מן הסרט הראשון, כאשר הם כבר בני 20. שוב, בניגוד לסדרות סרטים  (וספרים) אחרות, לא נעשה ניסיון להשאיר את הדמויות קפואות בזמן, כדי למשוך את המותג לנצח. התבגרותם של היקאפ, אסטריד ושאר חבריהם מחייבת התקדמות. בהתאם, הזמן שעבר וההתבגרות של הדמויות אינו רק משהו זניח, אלא מהווה חלק משמעותי מן העלילה ובא לידי ביטוי הן בהזדמנויות להומור ובדיחות והן במניעים של הדמויות, ובאינטראקציה ביניהן.

כפי שהסרט מאזן בין הקפדה על ההיבט החזותי ועל ההיבט העלילתי, הוא מאזן גם בין הומור ובין רצינות. הוא מצחיק, מרגש ואפילו קצת מותח לפרקים. באופן זה, הצופים בעלי הראש הפתוח, שמוכנים לתת לסרט לסחוף אותם, יוכלו ליהנות מקשת רחבה של רגשות ולצאת בתחושה שעברו כברת דרך עם הדמויות.

הדבר היחיד שניתן להגיד לרעה, אם בכלל, הוא שיש להיקאפ נטייה מעצבנת לנאום. הנאומים מלאי ההגות והרגש שלו לא היו מביישים את ספיידרמן של סם ריימי, עם טובי מגוויר וקירסטן דאנסט. ככה קשקשן! למרבה המזל, כל השאר עשוי כל כך טוב שזה נסלח.

 

הוויזואליות

“הדרקון הראשון שלי 2” פשוט מרהיב ביופיו. הדמויות, התנועות שלהן, אפיון הדרקונים והעיצוב שלהם – הכול נעשה בקפידה. במיוחד ראוי לציון תות’לס, חברו הדרקון של היקאפ, שתנועותיו, הבעות פניו והתנהלותו באופן כללי גורמת להתאהב בו.

גם הרקעים של הסרט יפהפיים ולא משנה אם מדובר בנוף הכפרי, בשמי עננים, או בים. מבלי לחשוף יותר מדי מן העלילה, העיצוב של כמה מן הסביבות בסרט יכול לתת פייט לא רק לעיצובים של “אווטאר”, של ג’יימס קמרון. כשמוסיפים לזה את העלילה, אין בכלל מה להשוות.

מבחינת חוויית הצפייה, זהו אחד מאותם מקרים בהם כדאי שלא להסתפק בהורדת הסרט לצפייה במסך המחשב, אלא ללכת לקולנוע, לצפות במסך גדול, עם מערכת שמע איכותית ואפילו – כן, תלת-ממד. רגעי התעופה של הדרקונים והרכיבה עליהם מספקים תחושת עילוי נפלאה. בדומה לסיבוב מלהיב ברכבת הרים, כשיצאנו מן הסרט, רצינו רק לחזור לסיבוב נוסף. עוד!

 

בשורה התחתונה, נסיים כפי שהתחלנו: הדרקון הראשון שלי 2 הולך להיות להיט – ובצדק! לכו לראות אותו! מכיוון שההיסטוריה מלמדת אותנו דבר או שניים לגבי סרטי אנימציה בארץ – הגרסה באנגלית נוטה להיעלם מן המסכים לפני הגרסה העברית. חבל לפספס.

 

Comments (6)

 1. ערן

  Reply

  מצפה לראות אותו בקרוב כשיהיה לי זמן 🙂 מה דעתכם על הסאונדטראק? ג’ון פאוול עשה עבודה מדהימה בסרט הראשון, אותו מקרה גם הפעם?

  • דוקטור סרט

   Reply

   תשמע, מכיוון שהסרט היה כל כך טוב, לא היה לנו פנאי לחשוב יותר מדי על הפסקול, כך שאני לא יודע להגיד בביטחון.
   מצד שני, תוכל לשפוט בעצמך (אם תרצה): https://www.youtube.com/watch?v=uyH9TQ9nPjo

   • Reply

    אני בכוונה לא נכנס לסרטונים של הסאונדטראק (עד כמה שזה קשה..) כי אני מפחד מספוילרים. לצערי כבר כשנכנסתי לשמוע את השיר ש Jonsi הכין לסרט ועברתי על התגובות קיבלתי ספוילר ענקי.

    • דוקטור סרט

     Reply

     גרר… אני שונא כשזה קורה. בגלל זה כתבתי “אם תרצה”. 🙁
     טוב, אז עד שתוכל לראות, אגיד לך שהפסקול מצוין, אבל למרות שיש בו אלמנטים מן הפסקול הראשון, הוא די שונה. אני לא בטוח עם הוא באותה רמה. בשביל לענות על זה, אצטרך לשמוע את שניהם מספר פעמים. טוב, אם צריך אז צריך… 😛

     • ערן

      Reply

      כן האמת שזה לא קרה מהקישור ששלחת, כבר לפני כמה ימים כשהסרט שוחרר בארה”ב נכנסתי לשמוע קצת מהסאונדטראק ואנשים בתגובות לא מאוד מתחשבים.. לא נורא, אני עדיין אהנה מהסרט. הולך לראות היום בערב, לא מדובב, כמובן 😉

Leave a comment

Your email address will not be published.