הסרט “משחק החיקוי“, של הבמאי מורטון טילדום, מביא לנו את הסיפור של אלן טורינג (בנדיקט קאמבראץ’ – שרלוק, 12 שנים של עבדות) גאון מתמטיקה אקסצנטרי, אשר עבד בזמן מלחמת העולם השניה על פיצוח ה-“אניגמה” – מכונת הצפנה של התשדורות של גרמניה הנאצית. במשך השנים  נוצרו כמה סרטים על “אניגמה”, אבל הם התמקדו בעיקר במשימות להשגתה בשדה הקרב. לעומת זאת, הסרט הנוכחי מספר את הסיפור של העורף, של אלו שנלחמו בכך שהם עשו את מה שהם יודעים לעשות הכי טוב – להיות חנונים. אז אם ציפיתם לאקשן הסרט הזה הוא פחות בשבילכם. הסרט בנוי בצורה של פלשבקים של לפני, תוך כדי, אחרי המלחמה, מה שגורם להעלילה להישאר דינמית, אבל גם טיפה מבלבלת כמו “אניגמה” עצמה.

הטריגר לעלילה כמו “רוזבאד” באזרח קיין, מתחיל כאשר חוקר משטרה מגיע לביתו של טורינג לחקור פריצה. כאשר טורינג מסרב להגיש תלונה, הדבר מעורר את חשדותיו, שאולי טורינג הוא בעצם סוכן סוביטי סמוי. בזמן המלחמה אלן מגיוס לצוות על ידי קומנדר דניסטון (צ’ארלס דאנס – משחקי הכס), שמנוהל על ידי יו אלכסנדר (מת’יו גוד – השומרים), שמאוד לא אוהבים אותו בלשון המעטה. לאחר סירובם להצעתו לבנות מכונה שתפצח את הקוד. אלן שולח מכתב לוינסטון צ’רצ’יל בבקשה לקבל תקציב מאה אלף ליט”ש לבניית המכונה וקבלת פיקוד על הצוות, אלן מחליט לגייס מוחות חדשים לצוות, בניהם את גואן קלארק (קירה נייטלי – שודדי הקריבים) בחורה בעולם של גברים, שאוהבת לפתור תשבצים ואנשים מוזרים. בעזרתם בונה טורינג את “כריסטופר” (האם זה מחווה לאהבה הראשונה שלו?).

 הסרט בנוי כך שכל אחד מחברי הצוות מעלה בפנינו דילמה אחרת: אלן טורינג – היחס לאדם למרות היותו שונה (הומוסקסואל)? גואן קלארק – כיצד להתמודד עם היותך אישה בעולם של גברים? יו אלכסנדר – האם אדם צריך לעשות מה שטוב לו או מה שטוב לקבוצה?  ג’ון קיירנקרוס – האם בגידה במדינתך למען אינטרסים שלה נחשבת בגידה או לא? פיטר הילטון – האם מותם של מעטים מוצדק ברגע שהוא אולי מונע את מותם של רבים?

 לא בטוח שהתשובות שהסרט נותן מספקות, אבל דווקא החוסר בתשובה מוחלטת מראה שההתמודדות עם קונפליקטים, היא שיוצרת צוות מנצח. הסרט גם מצדיע לגיבור שמעולם לא קיבל את הכבוד שמגיע לו  ומספר את סיפור חייו הטרגי שהסתיים בהתאבדותו בשנת 1954, עקב הטיפול ההורמונלי אותו הוכרח לעבור. אבל בעיקר מראה שאין גיבור אחד, אלא קבוצה של גיבורים, במלחמה אין מנצח יש מנצחים.

לסיכום, הסרט בנוי מהחומר שממנו נוצרות קלסיקות ומדיף ניחוח של ספר שווה לקרוא פעמים ולשים לב לכל מיני נקודות קטנות, שלא שמתם לב בקריאה הראשונה. אז אם בא לכם להעביר 1:54 בצפייה בסרט איכותי עם עלילה טובה זה הסרט בשבילכם והכי חשוב כשתסיימו תזכרו “לעיתים אלו האנשים שאף אחד לא היה חושב עליהם אשר יעשו את הדברים שאף אחד לא דמיין שאפשר לעשות”.

 

הטריילר של “משחק החיקוי”:

Leave a comment

Your email address will not be published.