שון הכבשון – שהשגרה גורמת לנו לעשות שטויות

שון הכבשון (באנגלית: Shaun the Sheep) היא סדרה בריטית משובחת שכבר רצה בבריטניה ארבע עונות שכוללת סה”כ 130 פרקים. מדובר על סדרה בסגנון סטופ-מושן שמשודרת החל משנת 2007 בערוץ CBBC. בארץ זכו ילדי ארצנו להכיר ולצפות בשון הכבשון בערוץ לוגי וערוץ הילדים, כיום משודרת הסדרה בערוץ חינוכית 23.

בעבר קבע עיתון הגרדיאן כי הסדרה מתאימה בדיוק לילדים בגילאים  4 עד 7, אבל לדעתנו ילדים בני 8 ו-9 יכולים להמשיך ולצפות בסדרה בהנאה רבה וכן ההומור הבריטי המשובח נוכח בהחלט גם כאן והמבוגרים שבינינו יתענגו ויחייכו לא מעט. כבר בשנת 2011, לאור ההצלחה, הכריזו מפיקי הסדרה כי סרט קולנוע באורך מלא מתוכנן ואכן בשנת 2013 נקבע תאריך ההשקה לסרט החדש, אוגוסט 2015.

שון הכבשון

שון הכבשון

כל יום אותו דבר, לא נמאס?!?

החיים בחווה יכולים להיות קשים, בעיקר לשון הכבשון וחבריו שמרגישים שהשגרה היומית מתחילה לשחוק אותם.

שון מחליט לעשות מעשה ולקחת לעצמו יום חופשה מהחיים השגרתיים שבחווה. טוב, זה מה שהוא רצה לעשות אבל החופשה הקצרה של שון הופכת להרפתקה סוחפת ומרגשת בעיר הגדולה.

מהגבעות הירוקות שבכפר אל האפור המנוכר

שון הכבשון רוקח במוחו הקודח תוכנית פעולה לנטרול הפונקציות שמנהלות את החווה (האיכר וכלבו הנאמן ביצר) כדי שיוכל לברוח ליום חופשה חלומי. לצורך כך הוא מגייס לא מעט שותפים לתחבולה, את חבריו הכבשים ששמחים לעזור, את התרנגול שכדי לעזור מקבל שוחד (5 פרוסות לחם) ועוד כל מיני.

בתחילה התוכנית מתבצעת כמתוכנן, שון וחבורתו מצליחים להרדים את האיכר ולכלוא אותו בקרוון, אבל הכל מתחיל להשתבש כאשר כלבו הנאמן של האיכר מצליח לגלות את המזימה ופועל להציל את האיכר.

בתוך כל המהומה שפורצת הקרוון מתנתק ומתחיל להתדרדר בגבעות הכפר הירוקות, אל עבר העיר הגדולה, החברים לא מצליחים לעצור את הקרוון וצופים בו הולך ומתרחק אל עבר העיר הגדולה.

תוך כמה דקות האיכר, בעל החווה, האיש שמנהל את שגרת היום יום בחווה נעלם ואיתו גם הסדר והמשמעת. אנרכיה פורצת בחווה, אנחנו לא רוצים להאשים אף אחד אבל ישנן הוכחות חותכות שהחזירים הם אלו שהתחילו באנרכיה ובבלגן.

קטע מהסרט:

בעיות פותרים בצוות לא לבד!

לאחר שהבינו חיות החווה שהאנרכיה והבלגן שמשתולל לא מביאים אותם למקום חיובי הם מבינים שצריך שינוי, שון הכבשון מבין שהאחריות מוטלת על כתפיו ומחליט לצאת אל העיר הגדולה על מנת למצוא את האיכר ולהחזירו לחווה.

זאת לאחר שביצר, כלבו הנאמן של האיכר, המשיך לרדוף אחרי הקרוון לכיוון העיר וברגעים אלו ממש מחפש אחר האיכר.

שון במיומנות שלא מביישת אקרובט, מצליח להתגנב לאוטובוס ולנסוע אל עבר העיר הגדולה, ודקה אחרי שהגיע לתחנה המרכזית בעיקר הגדולה מבין שון, שהוא לא יצא באמת לבד להרפתקה ומגלה להפתעתו הרבה שכל יתר הכבשים הגיעו בעקבותיו באוטובוס הבא.

העיר הגדולה היא לא מקום לבעלי חיים משוטטים

שתי דקות של שהות בעיר גורמות לשון ולחבורתו להבין שהעיר היא לא מקום בטוח לכבשים וזאת בעיקר כי מסתובב בעיר לוכד בעלי חיים מיומן ונחוש בשם טרמפר (לנו הוא מזכיר משום מה את סילבסטר סטאלון) שמטיל אימה על כל החיות המשוטטות.

מפה לשם מפעילים שון וחבורתו תושייה ואמצעי הסוואה רבים כדי לשרוד ולחפש את האיכר, לא נמשיך ונספר את כל הסיפור אבל רק נאמר שהאיכר עובר תפנית חדה, הופך לסלבריטאי ומכחיש כל קשר לשון וחבורת הכבשים ואפילו לביצר כלבו הנאמן, אז איך כל זה מסתדר בסוף? מסתדר, כי בכל זאת מדובר על סרט לילדים קטנים וסוף טוב זה חלק מהדיל.

לסיכום, אין ספק שילדים קטנים בני 4 – 8 יהנו מהסרט בדיוק כמו שהם נהנים מהסדרה, ההומור הבריטי יודע להגיע גם בפורמט שמתאים לילדים ולמבוגרים כאחד כך שיש לא מעט רגעי צחוק, לפעמים אפילו רק של המבוגרים.

אייבי רואוד בכרסת הכבשים

אייבי רואוד בכרסת הכבשים

יש מוסר השכל?

אנחנו אוהבים לסיים בדיון הפילוסופי, האם יש פה מוסר השכל לקטנים ולגדולים שצופים בסרט?

ובכן, הילדים מקבלים פה כמה תשדורות בנושא, ראשית, בעיות תמיד טוב לפתור ביחד ולא לבד, שנית, כאשר ניצבים מול בעיה אפשר לאחד כוחות גם עם מי שלא חבר (לדוגמה, הכבשים עם ביצר הכלב), שלישית, יופי זה לא הכל בחיים ויש זכות קיום גם למי שלא ניחן ביופי רב (הכלבה החמודה שדומה לחייזר מהסדרה “אלף” ועוזרת לחבורה ובסוף מוצאת מי שיאמץ אותה).

ומה למבוגרים? (ואולי גם לילדים) השגרה היא לאו דווקא דבר גרוע ושוחק, צריך לדעת להעריך את הרגעים היפים שבשגרה ולדעת לנצור אותם.שגרה יכולה להיעלם במהירות והחוכמה היא להבין בטוב שבה כאשר היא נוכחת ולא כאשר היא נעלמת ואז כבר עלול להיות מאוחר מידי.

אז הרגעים הקטנים שלנו עם הילדים הם הם השגרה ואותם צריך להעריך, לאהוב ולנצור כי הילדים הקטנים שלנו, מה לעשות, לא ישארו קטנים לנצח.

הטריילר:

Leave a comment

Your email address will not be published.