בתוך הסערה - ביקורת סרט - איזה סרט

החודש האחרון גרם לאנשים לא מעטים בארץ להצטער שאינם גרים בארה”ב. מצד שני, לפחות לנו אין סופות טורנדו, הוריקנים ושאר איתני טבע הרסניים.

מאת: שירלי גיא

הסרט בתוך הסופה מציג את סיפורה של עיירת סילברטון, שמותקפת ללא רחם במהלך יממה בסדרה של סופות טורנדו נוראיות, מסוג שטרם נראה כמותו. בימי פוסט-מלחמה, כמו שאנו חווים ממש בימים אלה, היה לי קצת מוזר כשהחלה הדרמה הגדולה בסרט, וצופרי האזעקה החלו לפעול (כי ככה זה בארצות הברית, כשמתחוללת סופת טורנדו). כל מי שישב באולם הסתכל לצדדים וניסה להבין אם האזעקה היא בסרט, או שהפסקת האש שוב הופרה וצריך לרוץ ולתפוס מחסה. לאחר שהבנו שמדובר באזעקה מוקלטת, שוב שבנו להתמקד בסופות המהפנטות.

אני אמנם חובבת סרטי אסונות, אך בינינו? קצת נמאס מרשימה מפוצצת בשמות של שחקנים מוכרים, שכמובן רובם אינם מצליחים לשרוד עד סוף הסרט. גם נמאס מסיפורים חד-ממדיים שבעיקר מבוססים על סיפור האנדרדוג שמציל את העולם. אבל בכל זאת, זהו אחד הז’אנרים החביבים עליי. יש משהו במתח, באדרנלין שמתפזר בכל הגוף, ביופי-המכוער שאי אפשר להספיק להסתכל עליו וכמובן בצילומים המרהיבים ובאפקטים המיוחדים.

החדשות הטובות שבסרט החדש, בתוך הסופה, יש את כל מה שאני כן אוהבת בסרטי אסונות, והוא לא נופל יותר מדי לתוך הקלישאות הקבועות והמאוסות. קודם כול, התסריט היה משכנע למדי, והעביר תחושת אמינות, שמדובר בתרחיש אפשרי, לפחות בארה”ב. באופן אישי, אני פחות מתחברת לאסונות בדיוניים. כמו כן, רשימת השחקנים כוללת שמות שלא הכרתי עד כה, יש מספר עלילות משנה, וקצת מכל דבר: משפחות לא מתפקדות, סיפור אהבה של בני עשרה, דושבאגים שכל מה שמעניין אותם הוא לתעד את עצמם עושים שטויות ולהתפרסם ביוטיוב (שכמובן מהווים את האתנחתא הקומית בסרט) וכמובן – רודפי סערות שמצלמים סרט דוקומנטרי ורודפים אחר השוט שכולם ידברו עליו.

הדמויות בסרט מספרות את אותו הסיפור מנקודת מבט שונות ושואבות את הצופים לתוך פחד מצמרר ומתח מחסיר-פעימה, במעין סחרור נעים: בזמן שתושבי העיירה הקטנה נתונה לחסדי הרוח ומחפשים מקום מסתור, ציידי הסערות ההרפתקנים וחובבי הצילום הסקרנים שועטים אל עבר המערבולות הנוראיות, כדי להשיג צילום של פעם בחיים, בשאיפה להפוך למיליונרים.

 

בשורה התחתונה

כשרואים סרט כזה, קשה שלא להשוות אותו לסרט המיתולוגי “טוויסטר”, שזכה בפרסים רבים בזכות האפקטים המיוחדים שהפכו לנכסי צאן ברזל בקרב חובבי הז’אנר הקולנועי הזה. נראה שיש לסרט החדש פוטנציאל לא רע להפוך לדבר החם הבא ואף לרשת את קודמו, בזכות השילוב המופלא של סיפור עדכני, צילומים מעוררי הערצה ועבודת עריכה קפדנית ואמינה, שמאפשרת לנו, כצופים, להתבונן ישירות אל תוך עין הסערה, להישאב אליה, להישאר בחיים ולחזור לספר לחבר’ה.

 

אורך הסרט: 89 דק’

בכורת הסרט: 28.8.2014

Leave a comment

Your email address will not be published.