גיירמו דל טורו - איזה סרט

היום צפויה לצאת בארה”ב הסדרה, “הנגיף” (The Strain), סדרת הערפדים המדוברת של גיירמו דל טורו. אבל האם הסדרה באמת כה חדשנית? סקרנו מספר סרטים של הבמאי בחיפוש אחר התשובה.

גיירמו דל טורו, הוא הבמאי עטור השבחים שעומד מאחורי להיטים כגון “בלייד 2”, צמד סרטי “הלבוי”, “המבוך של פאן” וכמעט-כמעט, גם “ההוביט”. את האחרון החליט דל טורו לנטוש בעקבות העיקובים הרבים שחלו בתחילת הצילומים. הבמאי המקסיקני ידוע כאחד הבמאים העסוקים ביותר בהוליווד כיום – וגם ככזה שאינו מהסס לנטוש פרויקטים שלא ממריאים (ע”ע הלבוי 3 – ההמשך האבוד).

אולם ההצלחה הרבה של דל טורו אינה רק תולדה של הצלחה כלכלית של סרטיו בקופות – לא כולם היו כה מצליחים. אחת הסיבות לפופולריות שלו היא דווקא החזון הוויזואלי והעלילתי אותו הוא מביא עמו לסרטיו השונים. דל טורו מצטיין בעלילות רוויות פעולה, ובשילוב של אלמנטים אגדתיים ופולקלוריסטיים, עם משיכה רבה לצדם האפל. לא פחות משצופים אוהבים את סרטיו, הם נמשכים לסגנון שלו. שכן לדל טורו סגנון מאוד ייחודי, אותו הוא אוהב להביא כמעט לכל פרויקט בו הוא מעורב.

כך, למשל, ב”המבוך של פאן”, הפיאון המדריך את גיבורת הסרט רחוק מרחק שנות אור מן הפיאונים המוכרים לנו מסרטים ומסיפורים כגון “האריה, המכשפה וארון הבגדים”. זהו יצור מסתורי, פתייני ומסוכן. בניגוד לטומנוס, מספרו של סי.אס לואיס, פאן מפחיד אפילו כשהוא מנסה להיות נחמד. גם הפיות בסרט שונות בתכלית מן האפיון המוכר כיום של פיות בנוסח טינקרבל. כדי להבהיר את הנקודה, דל טורו מציג מיד בהתחלה את הפיות שלו ניזונות מבשר נא, אותו הן קורעות בשיניהן החדות. אגב, לא רק הפיות במבוך של פאן הן יצורים טורפים. גם ב”הלבוי 2″ פיות השיניים, הן פשוט כך: פיות עם שיניים חדות, המהוות סוג של פיראנות עם כנפיים לכל דבר ועניין.

הפיות של גיירמו של טורו - איזה סרט

הפיות של גיירמו של טורו (ימין: “הלבוי 2”, שמאל: “המבוך של פאן”)

דוגמה נוספת ניתן לראות בדמותו מלאך המוות בסרט “הלבוי 2”, שנראה ששונה מאוד מן הייצוג המקובל של מלאכים מצד אחד ושל מלאך המוות מצד שני. אין לו מגל וכנפיו הנוקשות מזכירות יותר כנפי עורב מכנפי מלאך. פניו כעורים וכל חלקם העליון עשוי מקשת עצם גרמית, מנוונת ונטולת עיניים. תחת זאת, עיניים רבות ממוקמות על כנפיו, באופן היוצר הזרה ואימה. המלאך אינו דומה לייצוגים אחרים של מלאכים שנצפו, עד אז, על המסך הגדול, אבל האם הוא כה מקורי? “הלבוי 2″ יצא לאקרנים ב-2008, אבל כבר ב”המבוך של פאן”, מ-2006, ראינו דמות נוספת שעיניה טיילו למקום אחר בגופה, הפעם הידיים.

המפלצות של גיירמו דל טורו - איזה סרט

עושות עיניים – המפלצות של גיירמו דל טורו (מימין: “הלבוי 2”, משמאל: “המבוך של פאן”)

אבל לא רק עיניים נוטות לטייל אצל דל טורו – גם לסתות! וזה מביא אותנו אל הערפדים של “הנגיף”, אותם הגה וכתב עם הסופר צ’אק הוגן. כאשר דל טורו רוצה ליצור מפלצות, הוא יוצר מפלצות. כמו שאומר הנסיך נואדה: “שתהיה לכם זאת תזכורת מדוע פחדתם פעם מן החושך”. הערפדים של “הנגיף” ממש לא שואבים את השראתם מן העטלפים המעופפים, בהם יש מידה מסוימת של חן או הילה מסתורית (אותה מנצל, למשל, באטמן). הם עלוקות. לכן, במקום ניבי הערפד החביבים, שהפכו זה מכבר לסימן ההיכר הבסיסי ביותר של הערפדים, לערפדים של דל טורו יש לשון נשלפת ויונקת. למעשה, זוהי יותר זרוע מלשון, והיא נוצרת מאברי הגרון ומן הריאות של הנדבקים, בהם אין להם עוד שימוש. בהתאם, על מנת שיוכלו לשלוח את הריאות-לשון שלהם החוצה, אל עבר קורבנם, הלסת שלהם משנה את מבנה, והיא נפרקת כמו לסת של נחש.

לסת נפרקת? לשון מגששת? האם לא ראינו את זה פעם? אכן, ב”בלייד 2″, ג’ארד נומאק, הנבל הראשי, הוא הראשון מזן חדש של ערפדים חזק במיוחד, עם לסת שנפתחת גם לצדדים ולשון יונקת. גם הערפדות ב”בלייד”, אגב, היא תוצר של וירוס. מן התמונות הראשונות שהופצו מן העיצובים לסרט, כמו גם מן הקומיקס שנוצר ב-2011 בעקבות הספרים, ניתן להשוות ולראות שהדמיון בין שני ייצוגי הערפדים רב, רב מאוד.

הערפדים של דל טורו - איזה סרט

הערפדים של גיירמו דל טורו – הלסת נשמטת (מימין: “הנגיף”, משמאל: “בלייד 2” )

בשורה התחתונה, ניתן להגיד שעל אף שהמפלצות והיצורים הקסומים של דל טורו נוטים להיות שונים מאלה המופיעים בסרטים אחרים, הם כן נוטים להיות דומים זה לזה. למרבה המזל, הבמאי משכיל להרבות ולעסוק בפרויקטים שונים מאוד באופיים. באופן זה, מי שאוהב את חזונו העיצובי, מקבל מדי פעם תוספת לרפרטואר, ומצד שני, זה מונע מן החזרתיות לבלוט יתר על המידה. כמו כן, גם עם העיצובים של דל טורו חוזרים על עצמם לפעמים, הוא עדיין אחד ממספרי הסיפורים הטובים בקולנוע הפופולרי, כיום.

ולסיכום, עד שנוכל לראות את הסדרה החדשה בארץ, אתם מוזמנים להציץ בטריילר. חלומות מתוקים!

 

Leave a comment

Your email address will not be published.