הרקולס - דה רוק - איזה סרט

דוויין ג’ונסון בתפקיד הרקולס – באדיבות פורום פילם

מבוסס על סדרת קומיקס אהובה, הרקולס החדש מציג השקפה אחרת על דמותו של הגיבור המיתולוגי.

כדי להעריך נכונה את הסרט הרקולס, אשר עלה בסוף השבוע שעבר על המסכים, יש לדעת כי מדובר בעיבוד קולנועי של סדרת קומיקס, בשם “הרקולס: מלחמות התראקים”. הסדרה, אשר ראתה אור ב-2008 ב-Radical Comics, ביקשה להציג טייק אחר על דמות חצי-האל המיתולוגי. בהתאם להנחיות שקיבל מן המו”ל, כותב הסדרה סטיב מור (שאמנם הוא חבר של אלן מור, אבל אין קשר משפחתי בין השניים), עיצב את דמותו של הרקולס כלוחם מיוסר ולמוד קרבות, במקום אותו בן תשחורת תמים אשר נאבק על מנת לשרוד את זעמה של הרה ולמצוא את מקומו בין האלים.

במסגרת השינויים שבוצעו על ידי רדיקל קומיקס וסטיב מור, הרקולס הפך להיות יותר מחוספס, מבפנים ומבחוץ. הוא יותר גיבור ופחות גיבור-על. מכיוון שגיבורים לא נלחמים לבד, נוספו לדמות חברים המלווים אותו במסעותיו. כמו כן, על מנת להתרחק עוד מן הנרטיב המוכר והמשומש לעייפה, הוציא סטיב מור את גיבור מיוון והציב אותו ואת חבריו בתראקיה, חבל ארץ יותר ברברי ואירופי באופיו מיוון העתיקה. התוצאה מזכירה יותר “הרקולס הברברי” מ”הרקולס חצי-האל”. כמו כן, בסדרת הקומיקס, אשר נוצרה בה ההסתבכות של מעצמות המערב בעיראק עוד תפסה כותרות, ביקש מור להפשיט את המלחמה מכסותה ההירואית והרומנטית ולהציגה בצורה יותר מציאותית, כעסק מדמם ונורא.

כמו בכל הסיפורים ההוליוודיים המוכרים, כאשר הסיפור הזה התגלגל לידיו של קולנוען בשם פיטר ברג הוא התלהב ממנו כל כך, שהחליט להביא אותו אל המסך הגדול ועל הבימוי הופקד, בסופו של דבר, ברט רטנר. כל זאת בא להסביר, בעצם, שהרקולס, בכיכובו של דוויין ג’ונסון שונה מאוד מכל מה שהכרתם עד כה לגבי הדמות. מצד שני, למרבה הצער, מעט מאוד מן הקומיקס הצליח להגיע אל המסך הגדול לאחר הטיפול הקוסמטי ההוליוודי. הרקולס של דוויין ג’ונסון הוא עדיין לוחם עייף ומחוספס, אבל כל הגות שהייתה או לא הייתה בקומיקס צומצמה למספר שניות של מבטים מהורהרים ושניים-שלושה חלומות רדופים. תחת הקרבות הנוראיים שאמורים להעביר את זוועת הקרב, הסרט מציג קרבות ראווה שנראים בעיקר היתוליים. במקום דמויות עגולות ומורכבות, הדמויות בסרט הן די פלקטיות וסטריאוטיפיות. בסופו של דבר, הסרט הגותי בערך כמו ש”מלך העקרבים” מ-2002 היה הגותי, כלומר- כלל לא.

למרות כל זאת, “הרקולס” החדש דווקא בר צפייה לחלוטין. אולי הוא השאיר את רוחו של הקומיקס עליו הוא מבוסס הרחק מאחור, אבל התוצר הסופי הוא סרט קיץ כיפי ולא מחייב. חשוב לא פחות, הוא גם נראה מאוד מודע לעצמו, וחוסר היומרנות הזאת עוזרת לו לעבור באופן חלק ומהנה (אפילו במהלך צילומי הנוף שנראים כמו ריפאוף של שר הטבעות). אם אתם מעוניינים להעביר שעה וחצי בצפייה בשרירים, אפקטים וקרבות משוגעים, הרי שזהו בהחלט מועמד טוב עבורכם. לאחר שהסירה מעל עצמה כל מחויבות לעומק, העלילה טסה בקלילות מהתרחשות להתרחשות, בקצב תזזיתי בו אין כמעט רגע דל. כמו כן, עם הגבלת גיל של 13-PG, הוא אפילו עובר בקרב קהלים קצת יותר צעירים, שרוצים להעביר בנעימים קצת מהחופש הגדול.

אורך הסרט: 98 דקות

 בכורת הסרט: ב-24.7

פורמט: דו-ממד, תלת-ממד, IMAX בתלת-ממד ו-DX4

האתר הרשמי של “הרקולס”

 

Leave a comment

Your email address will not be published.