22.03.16  |  מאיה שרמן

מי היה מאמין שסרט של דיסני יכול להיות כל כך טוב ועדיין להיות רלוונטי לכל הגילאים. שלא תטעו – אני חובבת גדולה של סרטי דיסני, אבל בשנים האחרונות הרגשתי שהסרטים האלה מיועדים לקהל מאוד מסוים וצעיר. רק מלראות את השימוש באנימציה של עצלנים בטריילר בתור חיות שלוקחות את הזמן שלהן, הבנתי שזה הולך להיות סרט קורע – ואכן לא התאכזבתי.

עצלנים

 גן עדן של חיות

הסרט מקורי ומצחיק בטירוף. לא נופל לקלישאות של סרט ילדים על החיים של חיות חמודות ומצוירות. הסרט מצליח בחוכמה רבה להשתמש באנימציה הילדותית כביכול של עיר החיות האוטופית זוטרופוליס למטרות חשובות של הצגת החברה שלנו כסטריאטופית וביקורת על הנטייה האנושית להיאחז בדעות קדומות. לחלוטין לא מובן מאליו כשמדובר בסרט של דיסני שמצליח להגיע לעומקים כאלה והיופי הוא העובדה שהסרט מצליח לשמור על הקלילות שלו ועדיין להעביר את המסר. יתרה מכך, לא הייתי מגדירה את הסרט כמוכוון לילדים קטנים מאוד – האנימציה מעולה, והחיות פשוט מקסימות אבל יש לא מעט רגעים שעלולים להפחיד את הקטנטנים (ואפילו את הפרטנרית שלי לסרט).

זוטרופוליס

זוטרופוליס היא עיר דמיונית שתושביה הם סוגים שונים של יונקים, ויש מספר שכונות – ככר סהרה המפוארת, עיירת טונדרה הקפואה ועוד. רואים בצורה מאוד יפה את השילוב בין כל החיות – משכונה קטנה עבור האוגרים ועד לגלידרייה לפילים, כשנראה שכולם גרים ביחד במין הרמוניה כזאת. בזוטרופוליס בשונה ממקום אחר – אתה יכול להיות כל מה שאתה רוצה להיות.

בין המדובבים ניתן למצוא את ג’ייסון בייטמן בתפקיד השועל ניק ויילד’ ג’יניפר גודווין בתפקיד הארנבת ג’ודי הופס, שאקירה בתפקיד הצביה גאזל, אידריס אלבה בתפקיד צ’יף בוגו uג’יי. קיי. סימונס בתפקיד ראש העיר לב-ארי.

הגיבורה של הסרט היא ארנבת בשם ג’ודי הופס, שגרה עם משפחתה וחלומה הגדול הוא להיות שוטרת. היא מחליטה לעזוב הכל ולצאת לזוטרופוליס על מנת להגשים את החלום ולהתחיל בהכשרה. אף אחד לא מאמין שארנבת קטנה תוכל להפוך להיות שוטרת, והיא נתקלת בלא מעט מהמורות וסקפטיות מהסובבים. היא מחליטה להוכיח את עצמה בעבודתה החדשה וחוברת אל שועל ערמומי  בשם ניק על מנת לפצח תיק פשע מסובך – העלמותם של כ-14 יונקים בנסיבות לא ידועות. ג’ודי וניק, מעצם היותם ארנבת ושועל, הינם אויבים מושבעים, אבל הם מגלים שעל אף ההבדלים ביניהם הם יכולים להסתדר ולהיות חברים טובים.

הארנבת ג'ודי והשועל ניק

סצנת העצלנים היא אחת הסצנות המוצלחות והמצחיקות בסרט, ולא סתם השתמשו בה בטריילר. השימוש בהם הוא מבריק, ולצפות באנימציה האיטית של הפעולות שלהם זה פשוט כובש. בכלל האנימציה מעולה ומצליחה לדבר גם אל הקהל הבוגר יותר.

זוטרופוליס

הסרט נותן מקום לאינטרפרטציה אישית, כי כל חיה מסמלת מגוון רבדים של אוכלוסיות ואנשים ויש לה עומק. מורגש שנעשתה חשיבה רבה מאחורי האפיון והעיצוב של כל דמות. כך למשל הסרט משתמש בטורפים שמוצגים כמיעוט אשר מופלה לרעה בגלל הנתונים הביולוגיים שלהם.

דבר נוסף שמייחד את הסרט הוא שבשונה מסרטים אחרים שבהם החיות מתגוררות בטבע או בעולם בני האדם כשהן מחליפות את הדמויות האנושיות, הוא שבזוטרפוליס העולם עוצב ותוכנן עבור בעלי החיים. בעיניי הדבר נותן לסרט אפקט נוסף של אוטנטיות ומאפשר לחדד עוד יותר את מוסר ההשכל בסרט.

 

לסיכום,

סרט מקסים ולא ארוך מדי – לגמרי שווה לצפייה. מרענן חדש שהגיע למסכי הקולנוע!

Leave a comment

Your email address will not be published.