אוסקר 2015 בפתח ובפברואר הקרוב יתקיים טקס פרסי האוסקר בפעם ה 87. מעבר להיותו טקס שמטרתו לרוממם ולהוקיר את המצטיינים בתעשיית הסרטים, זה ידוע כי מדובר בטקס שיש בו גם הרבה מאוד פוליטיקה. ובזמן שאנחנו כאן בישראל מתעסקים בבחירות הפוליטיות שלנו, אנשי האקדמיה צריכים להדוף ביקורות רבות.

הכרזת המועמדויות לאוסקר 2015

הכרזת המועמדויות לאוסקר 2015

מאז שפורסמה רשימת המועמדים לאוסקר שהעלנו גם כאן אצלנו באתר. אז לא רק המפלגות שלנו קיבלו ביקורת על חוסר מועמדויות של נשים, גם רשימת המועמדים על פרס הבימוי, פורסמה ללא ייצוג נשי, ואמנם נשים מככבות בקטגוריות משלהן, כאילו יש ברירה, אך אלו גם הקטגוריות היחידות בהן ישנו ייצוג נשי.

אם זה לא מספיק, נראה שדווקא השנה, בה ספגה ארה”ב שלל מהומות על רקע גזעני, בחרה האקדמיה שלא להעמיד לפרסים מועמדים אפרו אמריקנים. בימים שבה ביקורת של מדיה חברתית היא לא כזו שניתן להתעלם ממנה, בוחרים חברי האקדמיה לבצע טעות אומללה ביותר. כאשר הם מעלים לאינסטגרם תמונה של השחקנית האפרו אמריקנית טסה תומפסון ששיחקה בסרט סלמה, ומברכים על מועמדותו של הסרט לפרס הסרט הטוב ביותר. כל זאת בעת שהם מכנים את השחקנית בשם כרמן אג’וגו, שחקנית אפרו אמריקנית אחרת…  טעות שעולה לאקדמיה הרבה מאוד ביקורת, וגורמת להאשטג oscarsowhite# להפוך לאחד הפופולריים ביותר ברשת הטוויטר והאינסטגרם.

אופרה ווינפרי מתוך הסרט "סלמה

אופרה ווינפרי מתוך הסרט “סלמה

עם מפיקה כמו אופרה ווינפרי, שגם שיחקה בסרט “סלמה” ועושה עבודת יחצנות מדהימה כמו שרק היא יכולה ברחבי ארה”ב, הסרט זוכה לחשיפה רבה. למרות זאת, נראה שיוצרי הסרט “סלמה” לא היו יכולים לבקש פרסום טוב יותר לסרטם. עם סרט המציג את שנות ה60 הגזעניות בארה”ב ומאבקו של מרטין לותר קינג, יחד עם המצב בארה”ב כיום הסרט הפך להיות רלוונטי מתמיד. כעת נותר לנחש האם האירועים הללו ישפיעו על בחירת האקדמיה בפרס הסרט הטוב ביותר.

מול הביקורת כלפיהם, בוחרים חברי האקדמיה לציין כי המועמדות הפוטנציאלית של אנג’לינה ג’ולי על הסרט “בלתי שביר”, ואווה דברו (במאית אפרו אמריקאית) כמו גם השחקן בסרט “סלמה” דיוויד איולו,  לא נבחרו מסיבות אמנותיות בלבד, וביחס לשאר המועמדים. האם הבחירה נעשתה מסיבות אחרות, קשה לנחש. מה שבטוח מדובר באוסקר הכי חדגוני שנעשה מאז 1998, והביקורת לא תשכח זמן רב.

Leave a comment

Your email address will not be published.