אז איזה ערב זה היה! בניגוד לטקסים קודמים של פרסי אופיר, הערב אתמול (21/09) היה מותח והציג תחרות מרשימה ובאמת שהיה קשה מאוד לנחש מי יזכה. כל כך הרבה סרטים טובים עלו השנה לאקרנים, אך את פרס הסרט הטוב ביותר גרף הסרט “גט” של שלומי ורונית אלקבץ, שעד לרגע האחרון של הערב חרקו שיניים, האקדמיה השאירה את הטוב לסוף. הנשימה שנעצרה על ידי שני האחים בכל הכרזה והכרזה, התפרצה בכל הכוח כשהוכרז “גט” כמי שיתחרה על מועמדות לאוסקר בפרס הסרט הזר, כל כך הרבה כוח, שאלקבץ קרעה חלק משמלתה בדרך לבמה. למרות ההתרגשות, אלקבץ ניצלה את במת הטקס וציינה שמלבד היותו ניצחון אישי, מדובר בניצחון הרוח של אלפי נשים בישראל, מסורבות גט שחייהן בלתי נסבלים.

השחקנית שניצחה את הערב היתה דאנה איבגי, שמשחקה כשחקנית משנה בסרט “את לי לילה” וכשחקנית ראשית ב“אפס ביחסי אנוש” זיכה אותה לשני פרסי אופיר. איבגי המופתעת לא הפסיקה להתגלגל מצחוק על הבמה, מרוב התרגשות. וכמו זוכים נוספים באותו ערב, ניצלה את הבמה כדי לקרוא לשר האוצר יאיר לפיד, לא לשכוח להשאיר אחוז אחד מהתקציב לתרבות ולקולנוע הישראלי.

גט- זוכה בפרס הסרט הטוב ביותר

גט- זוכה בפרס הסרט הטוב ביותר

“תרבות היא צורך קיומי של האדם” ששון גבאי

ששון גבאי זכה בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר, על משחקו בסרט “גט”. גבאי חלק עם הקהל נאום מרגש מאוד, ובנוסף לתודות הרגילות ניצל גבאי את הבמה להודות לשרה לימור לבנת, על שהצליחה בדקה ה90 להחזיר את הפרסים הכספיים לזוכים בפרס אופיר, כנהוג מזה שנים. כמו כן פנה גבאי לשר האוצר, באומרו “תרבות היא צורך קיומי של האדם, והגיע הזמן שמשרד האוצר יבין את זה”.

יהודה ברקן קיבל פרס מפעל חיים בטקס פרסי אופיר, את המחווה ליוו שחקנים רבים שעזר להם בתחילת דרכם, כמו מיכל ינאי וקרן מור. זאב רווח הפרטנר הנצחי מסרטי הבורקס, סיפר על החוויות של לצלם סרטים עם ברקן. בנאומו הודה ברקן לבורא עולם ומנחם גולן המנוח.

בהתאמה מושלמת כמעט, זכה אתמול זאב רווח בפרס השחקן הטוב ביותר בסרט “מיתה טובה”. רווח הודה לצוות ולבמאים טל גרניט ושרון מימון, על התפקיד והתסריט המוצלח כל כך של הסרט. זהו פרס האופיר השלישי לרווח, שזכה בעבר באותה קטגוריה בסרט “בית”ר פרובנס” וכן בפרס למפעל חיים.

“אפס ביחסי אנוש” גרף שישה פרסים

אפס ביחסי אנוש - הבכורה של טליה לביא

אפס ביחסי אנוש – הבכורה של טליה לביא

הסרט “אפס ביחסי אנוש” גרף אתמול פרסים עבור העריכה (לאריק לייבוביץ), המוזיקה (רן בגנו), הליהוק (אורית אזולאי) התסריט והבמאית הטובה ביותר (טליה לביא). כל זאת ביחד לפרס השחקנית הטובה ביותר לאיבגי, מדובר בשישה פרסי אופיר לסרט. כאשר עלתה טליה לביא הצעירה לבמה, על פרס הבימוי, ההתרגשות היתה רבה, וציינה את הוקרתה למועמדים האחרים,  במאים טובים וותיקים בהרבה ממנה. לביא שזהו הסרט באורך מלא הראשון שלה, עשתה שימוש בולט מאוד בנשים שחקניות מבחינת הדמויות וקאסט השחקניות, אך גם בהפקת הסרט עצמו. לאחר שהסרט גרף פרסים ברחבי העולם, האקדמיה הישראלית הכירה בו גם כן בתור אחד מהסרטים הטובים ביותר שיצאו השנה.

הטקס גם ציין את זכרונם של האמנים והיוצרים המפוארים שאינם עוד ביננו: אריק איינשטיין, מנחם גולן, חנה מירון, מנחם זילברמן, מני פאר, ספי ריבלין, רחל שור, אסי דיין ועוד.


פרסים נוספים שחולקו במהלך הטקס אתמול:

הצילום הטוב ביותר: טובי הוכשטיין – מיתה טובה

העיצוב האמנותי הטוב ביותר: אביב אביבי – יונה

עיצוב התלבושות הטוב ביותר: מיכל דור – יונה

הפסקול הטוב ביותר: אביב אלדמע – מיתה טובה

האיפור הטוב ביותר: אורלי רונן – מיתה טובה

הליהוק הטוב ביותר:  אורית אזולאי – אפס ביחסי אנוש

הסרט הקצר הטוב ביותר: ” רותם עלימה – פריז על המים

הסרט התיעודי הקצר הטוב ביותר: ” אוסנת טרבלסי – כופר נפש

הסרט התיעודי הטוב ביותר: הנסיך הירוק

פרס מיוחד על הישגים מקצועיים בקולנוע: אלי ירקוני

 

טריילר הסרט “גט”

Leave a comment

Your email address will not be published.