סרטו החדש של פול תומאס אנדרסון, “מידות רעות” עולה היום (ה-26.02)  לאקרנים. הסרט ממוקם בשנת 1970, שנת ההיפים והסמים הקלים, הפדלפון, הדיסקו הפאנק ומלחמת ויאטנם. אבל לא מדובר על סרט שמדבר על התקופה, מדובר בסרט שמספר איזשהו סיפור, וממוקם בשנות ה70. חוקר פרטי (חואקין פיניקס) בשם לארי “דוק” ספורטלו, שיוצא לפענח מקרה חטיפה של סוכן נדל”ן עשיר על ידי אישתו והמאהב שלה. את המקרה הוא מקבל מהאקסית שלו (קתרין ווטרסטון), שהיא גם המאהבת של אותו בעל הון. וזה בערך ההסבר היחידי שאני יכולה לתת לכם עבור הסרט הזה.

חואקין פיניקס מתוך מידות רעות

חואקין פיניקס מתוך מידות רעות

לראות את העולם בעיניים סטלניות

דוק החוקר הפרטי, מבלה את כל הסרט מסטול. הראייה דרך משקפיים מעושנות, לא באמת גורעת מהסצינות אלא היא חלק מהבדיחה הכוללת של הסרט. שאומרת שלראות את העולם בסטלה, היא דרך טובה למצוא קצת הגיון בעולם שבו חופש הפך להיות משהו מושחת מהיסוד. ובמראה הג’ון לנוני המסטול שלו, עם מעיל הצבא, התסרוקת הסוררת והמראה המרושל והמלוכלך, דוק והתגובות שלו הופכים להיות העוגן היחידי בסרט הזה. אנו נחשפים להוויתו המורלית כל כך כבר בסצינה הראשונה, כאשר האקסית שלו- שסטה פיי (קטרין ווטרסטון), אותה לא ראה כל כך הרבה זמן, באה ספק לפתות אותו וספק לבקש עזרה ממנו.

הסרט עצמו, הינו אדפטציה לרומן של תומס פינחון. הספר שיצא לאור בשנת 2009, הוא לא אחד מהסיפורים הסורייאליסטים שלו, אלא יותר כמו רומן שנכתב תחת השפעת אסיד קשה. דוק מבקר מספר אנשים הקשורים באיזשהי צורה לחקירה, ומוצא סיפור גדול הרבה יותר, הקשור בקרטל סמים חזק, ממוסד ועשיר מאוד. כמות הרמזים אותם מקבל דוק עם כל אדם איתו הוא נפגש, היא כזו שיכולה בהחלט להתחרות עם סדרה שלמה של HBO. למען האמת את העלילה באותה מידה היינו יכולים לדרג אחרי יצירת אווירה, משחק, דמויות ואולי הסגנון של הסרט (שלטעמי יתכן מאוד שיהפוך להיות סרט פולחן).

קתרין ווטרסטון מתוך מידות רעות

קתרין ווטרסטון מתוך מידות רעות

 

בשורה תחתונה

לסרט הזה בהחלט היתה השפעה ברורה מהסרט המוכר “ביג לבובסקי”, הן מבחינת מיקום הסרט בלוס אנג’לס, העובדה שהדמות הראשית היא חוקר סטלן. והן מבחינת הסגנון ההומוריסטי של מידות רעות. לא כולם יאהבו את הסרט, בוודאי שלא כולם יתחברו אליו או יצחקו, זה קשור גם לעובדה שרובנו זקוקים למידה של עלילה כדי להנות מסרט. למי שלא אכפת להתחבר לוייב הסטלני שלו, אז בהחלט יהנה מהסרט.

הטריילר:

Comments (1)

  1. פרנץ פושקש

    Reply

    סרט שחובה לראות. מחד גיסא מספיק מתעתע בכדי לגרום לכם לתהות האם רק אתם לגמרי לא קולטים מה שקורה, ונשארים בכסא רק מתוך קמצנות, ומאידך מגיסא מספיק מרתק בכדי להשאיר אתכם בכסא. מין נסיעה שכזו, לאט, מהר, לאט, מהר. יותר רמזים סתומים מאשר בספר הזוהר. רק כאשר יצאתי מהסרט התחלתי לקלוט מה בעצם היה לנו כאן. לא סרט טוב, לא סרט רע, סרט לגמרי אחר. לקח לי עוד יומיים לעשות סדר בבלגן. מה אומר ומה אגידה – חוויה, ואני מסכים עם המבקר – הסרט הזה הוא עם פוטנציאל מלא להפוך לסרט פולחן.

Leave a comment

Your email address will not be published.