הסרט הזה גרם לנו לצפות במחזה נדיר שלא חשבנו שיצא לנו להיתקל בו – לראות את ריאן גוסלינג מכוער. בתור מעריצות מושבעות של היומן, אלה היו רגעים קשים לצפייה ונשאלת השאלה – למה זה היה הכרחי? במאי יקר – אל תעשה זאת שוב.

 

הסרט כמובן לא מספר רק על גוסלינג (לצערנו) ומתאר את הצעדים שהובילו למשבר הכלכלי הגדול בארה”ב בשנת 2008 ואת סיפורם של אותם אנשים שהצליחו להינצל מהמשבר ואף להתעשר ממנו. בדומה לסרטים שיצאו בתקופה האחרונה, גם הוא מבוסס על סיפור אמיתי מתוך ספרו של מייקל לואיס.

 

הסיפור לכשעצמו מעניין מאחר ומדובר בנושא שנוגע בכולנו, אבל בואו  נגיד שנקודת המוצא המקצועית של הצופה הממוצע בתחום הכלכלה רחוקה שנות אור מהדיאלוגים המקצועיים והמושגים שעליהם מבוסס הסרט. באיזשהו שלב מצאנו את עצמנו בוהות במסך בניסיון להבין מתי לעזאזל נתקלנו באג”חים בבנק ואיך הסאבפריים יכול להרוס את חיינו.  לחובבי הכלכלה והאג”חים שביניכם אנחנו מאמינות שהסרט ייראה לכם קליל למדי. חשוב לציין שיוצרי הסרט כן ניסו לפשט את התחום ולהפוך אותו לנגיש לכמה שיותר צופים באמצעות מטאפורות מחיי היומיום מעולם הבישול והקזינו והופעות אורח מצחיקות למדי של סלינה גומז, מרגו רובי, השף אנטוני בורדין ומפורסמים נוספים.

מכונת הכסף

מעבר לריאן גוסלינג, הסרט מוצף בשחקנים מוכרים ואיכותיים. ללא ספק כריסטיאן בייל עושה את כל הסרט ו מוכיח פעם נוספת שהוא אחד השחקנים המוכשרים ביותר שיש כיום בתעשיית הקולנוע. בתפקיד ד”ר מייקל ברי, מנהל השקעות מבריק וסוציומט (אולי על גבול הפסיכופט), שעולה על תרמית המשכנתאות שהובילה לקריסת הכלכלה האמריקאית. סטיב קארל בתפקיד מנהל ההשקעות מארק באום לא מבריק בתפקידו יותר מדי והאמת היא שכדאי שיחזור למגרש הביתי שלו לסרטי הקומדיה. נחזור לרגע לגוסלינג, ברגע שאין על מה להסתכל זה לא שהמשחק שלו מהווה פקטור מרכזי בואו נודה באמת. בראד פיט אתם שואלים? התפקיד שלו ממש לא מרכזי והוא מופיע לכמה דקות קצרות. לא האמנו שנגיד את זה, אבל ההשפעה שלו על הסרט ממש לא גדולה.

 

הסרט עצמו לא קל לצפייה, הוא מלא בסרקזם וביקורת על כלכלה שלמה שהתבססה על שחיתות והונאה. אחד החלקים היותר יפים ומורכבים בסרט הוא רגע המפלה של הכלכלה האמריקאית ותחילת המשבר, שבו למעשה קבוצה מאוד קטנה של אנשים מתעשרת בצורה מפחידה כשמיליונים הולכים לאבד את הכל. הבמאי מציג בצורה מאוד חדה ואמבילוונטית כיצד העושר של אותה קבוצה קטנה מביא גם לעצב גדול כשהם מבינים למעשה כשכל משפחותיהם וחבריהם הולכים ליפול קשה בעקבות ההצלחה שלהם.

 

בשורה התחתונה,

לכל מעריצות ריאן גוסלינג, אם תוכלו להתעלם ממה שתראו ולקוות שבסרט הבא הוא יחזור לעצמו, סרט ששווה לראות. כל הבנקאים מביניכם, שאפשר לקוות שכל המושגים מעולם הכלכלה ברורים ומובנים לכם, מומלץ לראות ולהיחשף לרקע של המשבר – מי יודע , אולי גם אתם תצאו מורווחים מהמשבר אצלנו.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.