אם מועצת אבירי הג’דיי הייתה קיימת באמת, סביר להניח שבעקבות ההכרזה על סרט חדש במלחמת הכוכבים היא הייתה מתכנסת לדון בנושא האם בכלל צריך עוד סרט בסדרה. השאלות שהיו עולות בדיון כזה הן שאלות שכל מעריץ ממוצע של מלחמת הכוכבים היה שואל את עצמו:

1- האם ג’יי ג”י אברהמס יכול לחזור על הקסם שהוא עשה עם מסע בין כוכבים ולאתחל את הסדרה?

2- איך אולפנים כמו דיסני יתמודדו עם סרטים מעט יותר אפלים מ “מפלצות בע”מ” ו”שודדי הקריביים”?

3- יותר מהכל: האם מלחמת הכוכבים עדיין רלוונטית 38 שנים אחרי יציאת הסרט הראשון? “תקווה חדשה” (1977) המציא מחדש את ז’אנר המד”ב, שיחרר אותו מהגטו הנישתי שבו הוא היה והפך אותו למיינסטרים לגיטימי באבחת לייטסייבר אחת. הוא גם הזניק את הקריירה של הנגר שהיה בונה לג’ורג’ לוקאס רהיטים לבית, אחד הריסון פורד.

אז מה התשובות לכל השאלות האלה?

לו מועצת אבירי הג’דיי הייתה שואלת אותי (הלוואי. תמיד רציתי חתימה מיודה) הייתי עונה : כן, כן, כן, אבל.

כן #1: אברהמס הוציא מתחת ידיו סרט מהמם ויזואלית שמוחק את חרפת הCGI של הפריקוולים. לא רק זה, “הכח מתעורר” מכיל את תצוגת המשחק הטובה ביותר משבעת סרטי הסדרה עד עכשיו. יחס האקשן/דיבורים מושלם, הנבל משכנע ובעיקר מפחיד וקצב ההתפתחות נכון. הדבר היחיד שמרגיש מעט כפוי הוא תהליך חידוש הקשר של האן סולו וליאה, שאמורים להיות ביחסים טעונים ומורכבים יותר.

כן#2: המוכנות של אולפני דיסני לוותר על קריצה לקהל יעד צעיר משתלמת ובענק. בעוד טרילוגיית הפריקוולים נראתה כאילו היא מפחדת מהצד האפל של הכוח ושל תעשיית הסרטים, הסרט הזה מאמץ אותו ולא פוחד להציג אותו במלוא כוחו. התוצאה היא סרט אמין שפוטר אותנו הקהל מקשקושים, ארררר, ג’אר ג’אר איחס. סליחה, ג’אר ג’אר בינקס.

כן#3: בשנים האחרונות תעשיית הסרטים ההוליוודית נטשה את ז’אנר המד”ב. היא נטתה לכיוונים כמו פנטזיה (שר הטבעות/ההוביט), מבוגרים צעירים (מהארי פוטר עד הרץ במבוך) וכמובן סרטי קומיקס מבית היוצר של מארבל ודי.סי. למדף המד”ב נוספו לאחרונה רק “פיקסלים” החמוד ו “עלייתה של יופיטר” המזעזע.

“הכח מתעורר” הוא בדיוק מסוג הסרטים שיכול להפוך לסרט פולחן ולסחוף אחריו קהל חדש שיגדל עליו ואיתו. הוא מסוגל לעשות לסוגת המד”ב מה שסרטי האקס מן עשו לסרטי הקומיקס- להחזיר לז’אנר את היוקרה שלו ו(בתקווה) להוות השראה לגל של סרטים איכותיים ומושקעים.

אבל: תסריטאים הוליוודיים יקרים, חבר’ה, באמת- זה כבר הסרט השלישי בסדרה שמתבסס על סוג של כוכב מוות כמניע לאקשן ולעלילה. די. תמצאו לרעים נשק ותוכנית אחרת. זה לא מבחן  בספרות בתיכון, אני לא רוצה למצוא מוטיב חוזר. אם בשני הסרטים הבאים כוכב המוות שוב יככב (הבנתם מה עשיתי פה?) זאת תהיה אכזבה שתאפיל מבחינתי על ההישג של הסרט הזה. לא יכול להיות שכוכב מוות הוא השמלה השחורה הקטנה של הצד האפל. הצד האפל למעשה כנראה לא לובש שמלות בכלל, אז קדימה, תמצאו לו נשק אחר. ושהכוח יהיה עמכם.

Leave a comment

Your email address will not be published.