טרילוגיית בחזרה לעתיד

כמה שעות לשרוף: 5 שעות ו 7 דקות

למה כדאי לראות: אין כמו להתחיל מצעד טרילוגיות עם “בחזרה לעתיד”. שנות השמונים העליזות הביאו אלינו את דוק ומרטי מקפליי. מדובר בטרילוגיה מהנה ומשעשעת, וגם מותחת שנורא נורא כיף תמיד לראות. המתאימה לכל הגילאים.

ראו הוזהרתם: למרות הכל מדובר בסרט משנות השמונים, ובעינינו כיום הוא נראה קצת מיושן, האפקטים והאיכות פשוט פחות טובים.

הידעת/ שמת לב: בתסריט המקורי הדלוריאן היתה מקרר, שבה חוזר מרטי בחזרה לעתיד.

טריילר:

 

טרילוגיית מטריקס

כמה שעות לשרוף: 6 שעות ו 7 דקות.

למה כדאי לראות: שלושת הסרטים מציגים אפקטים שטרם נראו על מסך הקולנוע לפני מטריקס. האווירה הבדיונית, הפילוסופיה מן המזרח, והכוריאגרפיה המזכירה השפעה של סרטים יפניים, והסגנון הצבעוני הופכים את המטריקס לחוויית צפייה בלתי נשכחת. השאלות המוסריות והפילוסופיות הופכות אותו לסרט כת, ושם שגור בפי כולם.

ראו הוזהרתם: חשוב לראות את הסרט השני בטרם ראיתם את הסרט השלישי, למרות שמדובר בבזבוז זמן משווע.

הידעת/ שמת לב: השפעות של פילוסופיות ושלל דתות בסרט הובילו לשמות: neo =one, טריניטי – רומז לשילוש הקדוש, ועוד.

 

טריילר

 

שלושת הצבעים: כחול לבן אדום

כמה שעות לשרוף: 4 שעות ו8 דקות

למה כדאי לראות: מדובר בקלאסיקה קולנועית ללא ספק, בסרטיו באים לידי ביטוי מושג החופש והאהבה. כל זאת באמצעות כלים אקספרסיביים ופסקול מצויין יחד עם השימוש בצבעים המסמלים רגש שונה עבור כל אחד מהסרטים.

ראו הוזהרתם: סרט קלאסיקה עם חווית צפייה איטית יותר ומיוחדת שלא כל אחד מורגל אליו, כזו שחודרת לנפש.

הידעת/ שמת לב: טרילוגיית הסרטים הזו היתה יצירתו האחרונה של הבמאי קישלובסקי, ואחריה נפטר מהתקף לב.

 

טריילר

 

סרטי שרק

כמה שעות לשרוף: 6 שעות

למה כדאי לראות: סרט מצויר שגם מבוגרים יכולים ליהנות ממנו, הוא שנון ומצחיק, הפסקול מעולה בלשון המעטה. הדמות הראשית היא מפלצת שאינה אסתטית, ובכל זאת אנחנו לומדים לאהוב אותו. כאמור האנטיתזה לסרטי דיסני, הטרילוגיה לוקחת את כל הדמויות הקלאסיות ומנפצת אותן אחת אחת ולו רק בשביל זה שווה צפייה.

ראו הוזהרתם: מדובר בסרט שבעיקרו מיועד לילדים, ולעיתים כשהדמויות שרות על המסך זה קצת מייגע.

הידעת/ שמת לב: המדובב של דוריס האחות החורגת הטרנסג’נדר בסרט הוא לארי קינג, ובגרסה העברית זהו לא אחר מרפי גינת.

טריילר:

https://www.youtube.com/watch?v=VFkZgwtto6A

 

סרטי אינדיאנה ג’ונס

כמה שעות לשרוף: 6 שעות

למה כדאי לראות: סרט כיפי לכל המובנים, דמותו של האריסון פורד משעשעת, והנופים האותנטיים בהחלט עושים את העבודה. חוץ מזה מדובר בסרט פעלולים מצוין (עוד הרבה לפני העידן הדיגיטלי), סרט אקשן לכל המשפחה.

ראו הוזהרתם: לא מדובר בטרילוגיה למעשה, אבל תרשו לנו להתייחס רק לשודדי התיבה האבודה, אינדיאנה ג’ונס והמקדש הארור, וכן אינדיאנה ג’ונס ומסע הצלב האחרון. הרביעי פחות שווה צפייה לפחות לטעמנו, ונשען בעיקר על הטעם הנוסטלגי שהותירו הסרטים משנות ה 90 המאוחרות.

הידעת/ שמת לב: את השם אינדיאנה אימץ ג’ונס בילדותו, על שמה של כלבתו האהובה.

 

טריילר:

טרילוגיית האביר האפל

כמה שעות לשרוף: 6.5 שעות

למה כדאי לראות: אחרי מה שג’ואל שומאכר וג’ורג’ קלוני עשו לבטמן ב-“בטמן ורובין” מ-1997, רבים חשבו שזה סופו של איש העטלף בקולנוע. ברצינות, ייתכן שמדובר בסרט הגרוע ביותר שנוצר אי פעם (אם אתם חושבים שאנחנו מגזימים, פשוט תראו אותו בעצמכם). זאת הסיבה, שהאביר האפל של כריסטופר נולאן כל כך מרשים. חזרתו של בטמן לקולנוע בשנות ה-2000 הייתה לא רק הצלחה קופתית, אלא חוויה קולנועית חדשה לגמרי יחסית לסרטי גיבורי העל שהתרגלנו אליהם עד כה. הבטמן של נולאן וכריסטיאן בייל הוא בוגר יותר, קודר יותר, אלים יותר והרבה פחות מצועצע מקודמיו. דמויות המשנה והנבלים בטרילוגיה הזו זכו לעומק והמורכבות, שבאמת מגיעות להן. ואף מילה על הופעת האוסקר של הית’ לדג’ר ז”ל, בתפקיד הג’וקר. פשוט תראו.

ראו הוזהרתם: לטוב ולרע, לא מדובר בסרטי סופר הירוז קלילים, המתבססים בעיקר על אפקטים מיוחדים. הסרטים האלה הרבה יותר “כבדים” ממה שנדמה בהתחלה. לא בהכרח מתאים למחפשי הבידור הקליל.

הידעת/ שמת לב: סצנת פיצוץ בית החולים על ידי הג’וקר, אולתרה כמעט לחלוטין על ידי הית’ לדגר, מכיוון שתקלה טכנית גרמה לעיכוב הפיצוץ של הבניין.

 

הסצנה המדוברת:

טרילוגיית הסנדק

כמה שעות לשרוף: 8 שעות

למה כדאי לראות: כי חייבים. מדובר באחת מהטרילוגיות הכי קלסיות בקולנוע המודרני וביצירת אומנות אמתית. לפני שהיו “הסופרנוס”, “החב’רה הטובים” ושאר סרטי המאפיה, היה “הסנדק”. פרנסיס פורד קופולה הפך את המאפיה הסיציליאנית לדבר הכי מעניין בהוליווד. דמותו של דון ויטו קורליאונה, בגילומו של מרלון ברנדו, הגדירה איך הבוס הגדול של המאפיה צריך להיראות ולהתנהג. כל אלה שבאו אחריו היו מחוות לברנדו במקרה הטוב וחיקויים במקרה הרע. הסרט הראשון (ויש שיאמרו הטוב) בטרילוגיה, היווה גם את הפריצה הקולנועית הגדולה של שחקן צעיר ואלמוני דאז, אל פאצ’ינו.

ראו הוזהרתם: הסרט השלישי והאחרון בסדרה, אשר צולם 16 שנה אחרי קודמו, נופל משמעותית משני קודמיו. אבל הכל כמובן יחסי.

הידעת/ שמת לב: כאשר מרלון ברנדו שיחק את הדון המזדקן, הוא היה רק בשנות ה-40 לחייו. מראהו הזקן והתשוש הוא שילוב של עבודת מייקאפ מרשימה במיוחד, בשילוב עם כשרון המשחק האדיר של ברנדו.

 

הטריילר:

 

הנוסע השמיני

כמה שעות לשרוף: 6.2 שעות

למה כדאי לראות: את שלושת סרטי “הנוסע השמיני” הראשונים ביימו בסדר עולה – רידלי סקוט, ג’יימס קמרון ודיוויד פינצ’ר. אם חבורה מכובדת זו מצאה עניין בתסריטים על צורת חיים חוצנית, הפורצת מתוך בית החזה של הקורבנות שלה, רק כדי לרדוף אותם למוות בחלליות של עצמם, אז כנראה שיש בזה משהו. יכול מאוד שהמשהו הזה היא סיגרוני וויבר, שמשחקת את סגן ריפלי, האנדרדוג המושלם בקרב ההשרדות האימתני הזה, שאי אפשר שלא להזדהות איתה. ללא ספק קלאסיקה של סרטי האימה.

ראו הוזהרתם: לא מדובר באמת בטרילוגיה. החייזר המפחיד והמרייר כיכב בעוד מספר סרטים, אבל בחרנו להתמקד דווקא בסרטים בו הוא מתמודד עם סגן ריפלי (המלכה!).

הידעת/ שמת לב: בסרט הראשון, שצולם בשלהי שנות ה-70, לפני עידן האפקטים הממוחשבים, החייזר הוא למעשה אדם בתחפושת. האדם הזה הוא בולג’י בדג’ו – סטודנט ניגרי שהתנשא לגובה של שני מטר ושמונה סנטימטר. זהו תפקידו היחיד בקולנוע.

 

הטריילר:

 

מלחמת הכוכבים – הטרילוגיה המקורית

כמה שעות לשרוף: 6.5 שעות

למה כדאי לראות: השלמת פערים. גם אם אתם לא חובבי מלחמת הכוכבים ומד”ב בכלל, לא תוכלו להתחמק בכל הרפרנסים שנעשים לסרטי הפנטזיה של ג’ורג’ לוקאס, בהמון יצירות קולנועיות וטלוויזיוניות עכשווית. וזאת כנראה החותמת הסופית לעובדה כי סרטים אלה הפכו מזמן לקאלט בתרבות הפופ האמריקאית. במילים אחרות, תראו כדי שתבינו על מה כולם מדברים (ובפרט בסדרה “המפץ הגדול”).

ראו הוזהרתם: לאלה שלא ייכנסו לעניין מהר, צפויות שעות לא קלות של תמיהה וחוסר הבנה לגבי מה שמתרחש על המסך. ברצינות עולם החייזרים יכול להיות ממש מבלבל.

הידעת/ שמת לב: שני הרובטים המלווים את הסרטים, R2D2 ו-C-3PO, שניהם שחקנים בתחפושות.

 

הטריילר:

 

אושן 11/12/13

כמה שעות לשרוף: 6 שעות

למה כדאי לראות: fun טהור, בנוסח הוליווד של פעם. שלושה סיפורי שוד מתוחכמים המבוצעים על ידי חברות שודדים מקצוענים, מתוחכמים, יצירתיים וטובי לב. מה גם שסיפורי רובין הוד אף פעם לא ייצאו מהאפנה.

ראו הוזהרתם: מדובר ברימייק של סרט משנות ה-60 ולפעמים הוא מתנהג בהתאם לגילו. ישנם קטעים לא מבוטלים בו הסרטים נמרחים ומתחילים לעייף.

הידעת/ שמת לב: האיש שגילם את דני אושן המקורי, הוא לא אחר מפראנק סינטרה בכבודו ובעצמו. ככה שלג’ורג’ קלוני יש עוד לאן לשאוף.

 

הטריילר:

Leave a comment

Your email address will not be published.