בחלומם הפרוע ביותר של יצרני משחקי המחשבים וקונסולות המשחק, לא האמינו אלה שהצלחת הז’אנר תכבוש פסגות כה רבות. קהל היעד הראשוני היה בכלל ילדים וצעירים, אך עד מהרה השתלטו המשחקים על עולמם של מאות מיליוני מבוגרים בכל העולם. בין שלל ההוכחות להצלחה הכבירה של משחקים לפלייסטיישן 4 בפרט ומשחקי מחשב בכלל, נולדה לה תופעה נוספת שמעידה על השגשוג: סרטים הוליוודיים רמי-תקציב המבוססים על משחקי מחשב מצליחים. בשורות הקרובות נבחן את התופעה מקרוב ונציג דוגמאות בולטות.

 

משחקי מחשב שנהפכו לסרטים – החמישייה המצליחה ביותר

משחקים רבים הופקו במהלך השנים לסרטים, אך הנה כמה מהמצליחים ביותר:

  • הנסיך הפרסי – דור בני ה-30-40 של היום גדל על משחק המשימות הנפלא הזה, שהחל את חייו בסוף שנות ה-80 של המאה הקודמת כמשחק פלטפורמה פשוט, פרח בהמשך לסדרת משחקים מרשימה ועבר לשאר קונסולות המשחק. משחק זה נחשב לחלוץ בתחומי אנימציה וגרפיקה ושונים, ואף זכה בשישה שיאים בספר השיאים של גינס – גרסת הגיימרים. הסרט, שהופק על בסיס המשחק במאי 2010 נחל הצלחה מפתיעה (450 מיליון דולר הכנסות), והשתתפו בו כוכבים כמו ג’ייק ג’ילנהול וג’מה ארטרטון, לצד בימוי של מייק ניואל תחת הפקת אולפני וולט דיסני (עם מספר מרשים של פסקולים נפלאים). לכן מדובר, לדעת רבים, בסרט המצליח והטוב ביותר בקטגוריית הסרטים המבוססים על משחקים לפלייסטיישן 4 / למחשב.
  • טומב ריידר – רבים מכם מחייכים עתה בהנאה תוך זיכרונות נעימים מממלכת האופל של לארה קרופט. מדובר במשחק פעולה שהופץ ב-96′ והפך לאייקון תרבותי של ממש שכלל ספרי קומיקס, סרטוני אנימציה ועוד. סרט הקולנוע (2001) בכיכובה של הגדולה מכולן, אנג’לינה ג’ולי, זכה להצלחה נאה (374 מיליון דולר), שלא כמו סרט ההמשך שיצא שנתיים לאחר מכן
  • דום – ה”אבא” הרשמי של משחקי היריות מגוף ראשון (כלומר, משחק שבו אתם לא רואים את עצמכם, אלא את כלי הנשק שבהם אוחזים). המשחק נולד ב-1993, זכה לחידושים וגרסאות (לצד חיקויים מוצלחים יותר ופחות) והגיע גם לשערי הוליווד בסרט הנושא את שם המשחק. הסרט, בכיכובם של רוזמונד פיק, קארל אורבן וריצ’ארד בראק, יצא לאקרנים בסוף שנת 2005, וזכה לביקורות לא רעות ולנתונים סבירים בקופות הקולנוע.

164908205

  • מורטל קומבאט – בעיניי רבים, זהו משחק הקרבות/לחימה הטוב בהיסטוריה. המשחק חוגג 23 שנות קיום ומספר רב של גרסאות מתקדמות, אך הקלאסיקה של פעם נותרה בעינה (בשילוב גרפיקות מתקדמות, שימוש בתלת ממד וחידושים מרתקים). שני סרטים יצאו על בסיס המשחק (ניחשתם נכון – “מורטל קומבאט 1 + 2”). הראשון ב-95′ בבימויו של פול אנדרסון זכה לביקורות בינוניות והצלחה חלקית. גם הסרט השני, שיצא בחלוף שנתיים, לא ייכנס להיכל התהילה של הוליווד, אך סיפק רגעים רבים של הנאה קלילה.
  • האויב שבפנים – דוגמה בודדת לסרט שהפך למוצלח ומוכר בהרבה מהמשחק שעליו הוא התבסס. זהו משחק מז’אנר האימה שמכר, בגרסאות שונות, יותר מ-30 מיליון עותקים ב-4 שנים. סדרת הסרטים הנפלאה כללה חמישה סרטים בין 2002 ל-2012 בבימויו של פול אנדרסון (כן, ההוא מ”מורטל קומבאט”) שהצליחו להכניס קרוב למיליארד דולר לקופת המפיקים! (למרות ביקורות חלוקות). אגב, השחקן הישראלי עודד פהר שיחק בתפקיד משנה באחד מן הסרטים.

 

כמה טבעי ונהדר שכמה מנפלאות הטכנולוגיה הגדולות ביותר – משחקי מחשב, פלייסטיישן, וקולנוע – חברו יחד להצלחה אחת גדולה… צפייה נעימה!

 

Leave a comment

Your email address will not be published.