יס דוקו בשיתוף פעולה עם הבמאי מת’יו היינמן מביאים לנו את הסרט התיעודי “ארץ הקרטל”. הסרט מספר על עיר בלב ליבה של מקסיקו שם מתרחשת לה מלחמת הישרדות אמתית, ובמקרה הזה אל תצפו לעזרתם האדיבה של ת’ור או סופרמן.

מאז ומתמיד לימדו אותנו שהחוק הוא מעל הכל ושעלינו לציית לו. אך, מה קורה כאשר הגבולות בין חוק לשחיתות מטשטשים? הסרט מציג לנו את המציאות הקשה בה אין לאזרחים למי לפנות לעזרה עד שאין להם ברירה אלא לקחת את החוק לידיים.קרטל הסמים “אבירי המקדש” שמזה שנים שולט ברחובות מקסיקו, חווה לאחרונה התנגדויות רבות מצד האזרחים שהחליטו להתאגד ולמרוד נגדו. במרכז עומד ד”ר חוזה מירלס מהעיירה מיקואקן שסוחף את האזרחים אחריו.

כמו שאתם יודעים, תופעת הסמים בארה”ב כבר מזמן הפכה לשגרה, סרטים על קרטלים ופשע מאורגן, צצים להם כמו פטריות אחרי הגשם, אבל עדיין לא יצא לנו לצפות בסרט תיעודי שממש נמצא בלב הסערה.

כשנכנסנו לסרט ציפינו לראות משהו בסגנון מוכר אך הופתענו לגלות כמה מהר וכמה קל, מאחר גם ואנו יודעים שמדובר בסרט תיעודי,  להתחבר לדמויות ולהבין אותם ומאיפה הם באים. כשהמשטרה לא עושה את העבודה שלה כמו שצריך ולא מצליחה להגן עליך ועל משפחתך – איך אפשר להמשיך לשבת בחיבוק ידיים ולא לפעול בצורה כלשהי כדי לשמור עליהם? יש כאלה שינסו להציג אותם ככאלה שנגררו לאלימות ובחרו בפתרון הקל, אך לא כך הדבר. לפעמים המציאות מגיעה לסיטואציות שלא ציפית וחייבים להתמודד איתה.

הבמאי היינמן מצליח לקחת אותנו פנימה לתוך הסיטואציה ולהרגיש כחלק בסרט ולא רק כצופה מהצד. כל הדיאלוגים עם המרואיינים, כל הראיות והצילומים מהשטח, סחפו אותנו והרגשנו את המצוקה היומיומית ואת המסר הכואב שהבמאי מנסה לשלוח לנו – אנחנו לבד ואנחנו חייבים להגן על עצמנו.עוד פרט שמוסיף לתחושה המציאותית בסרט הוא הצילום. אין רצף מושלם בין הפריימים אלא מרגישים בצורה בולטת את הקטיעות ביניהם. הדבר מביא לתחושה שגם הצלם הוא חלק מהאזרחים, לוקח חלק בכל העניינים ותוך כדי מתעד אותם.

בשורה התחתונה,

גם אם אתם לא אוהבים סרטי תעודה אבל מתחברים לז’אנר הכנופיות והקרטלים הסרט יעשה את העבודה, כן הסרט לא קל כי עדיין מדובר באירועים אמתיים וסצנות קשות אבל לאלו מכם שמחפשים משהו שונה וריאליסטי, אתם תהנו ממנו עד השניות האחרונות.

Leave a comment

Your email address will not be published.