אני חייבת להתחיל ולהגיד שאני לא נמנית בין המעריצים של טום הנקס. אהבתי אותו ממש בעבר בקלאסיקות “פורסט גאמפ” ו”גרין מייל” כמובן, אבל מאז וככל שהזדקן, מצאתי את המשחק שלו כיחסית משעמם. אני לרגע לא חושבת שהוא לא משחק טוב כי הוא באמת משחק מצוין אבל משהו פחות עובד בשבילי. למרות זאת, כשראיתי את הטריילר של הסרט ממש התלהבתי כי חשבתי שזאת הזדמנות טובה בשבילי לנסות לאהוב אותו שוב. אתם חייבים להודות שזאת אופציה טובה- מותחן ריגול ועוד על התקופה המעניינת של המלחמה הקרה מציעים רקע מעניין ותסריט שאמור להיות מותח ומלהיב, או לפחות כך חשבתי.

הסרט מספר את סיפורו של ג’יימס ב. דונובן, עורך דין מן השורה המתמחה בתביעות ביטוח כאשר מפילים עליו קייס שישנה את חייו. עליו לייצג את המרגל הסובייטי רודולף אייבל שחי ופעל בברוקלין במהלך המלחמה הקרה ובמקביל לנהל משא ומתן לשחרורו של הטייס פרנסיס גארי פאוורס שנפל בשבי מעל לברית המועצות.

מדובר למעשה בדרמה ולא במותחן. כל הסרט עצמו מתנהל בעצלתיים, אני הרגשתי שמשכו עלילה של שעה למשך שעתיים ורבע ובצורה המשמימה ביותר שניתן. לאורך כל הסרט, הם רק מדברים. אין אקשן, אין לחימה. אני בעד דרמות, אבל לא כשמצפים לקבל כמות לא מבוטלת של אקשן ומתח כיאה לסרטי ריגול.

גשר המרגלים

מדובר בצמד שחקנים מצוין – טום הנקס ומארק ריילאנס שסיפלברג בהחלט ביים בצורה משכנעת והצליח להעביר מבלי להשתמש במילים את החברות העמוקה שנרקמת ביניהם לאורך הסרט. רואים שפרט לתסריטאי מאט צרמן , מדובר בשיתוף פעולה עם האחים כהן. הם דאגו לדיאלוגים מעניינים ומשעשעים ברובם. למשמעות עמוקה שמשתמעת מאחורי המילים, אך אין בכך מספיק כדי לסחוב סרט שלם.

האמריקאים כהרגלם יודעים להפוך כל עלילה קולנועית מרתקת ומותחת לסרט קיטשי סוחט דמעות. בסרט הזה, לדעתי הם לקחו את זה קצת רחוק מדי, והסוף של הסרט מאכזב מרוב בנאליות. ללא ספק, מדובר בסיפור היסטורי מרתק שהיה צריך לעשות לו עיבוד קולנועי, אבל התוצאה הייתה קצת פחות מוצלחת.

לכל חובבי טום הנקס, הסרט נוצר במיוחד בשבילכם. אני לצערי, נשארת איתנה בעמדתי.

נחשוב אם ניתן לו צ’אנס בסרט הבא.

Leave a comment

Your email address will not be published.