מה זה השטויות האלה עצמאות??

 גברת מימי רוז אלינור הווארד היקרה,

כמה נחמד שאת, עוד בהיותך בת 9, זרקת את אהבת חייך הראשונה משום שזו דיכאה את היצירתיות שלך וכעת (בפרק הקודם למעשה) את מרצה על עצמאותך ועל היותך משוחררת מכבליה של האהבה כאמנית אורחת ביוטיוב, לנגד מבט העגל העגול והמשתאה של האנה. לא כל שכן, את עוד מטיחה באדם האומלל- בן התמותה הנזקק וה”תלותי”- את משנתך לגבי טוהר הרצון לעומת רעבתנות הצורך.

אז גברת הווארד המתקדמת והמפותחת דיה, לכי תפילי את הוולד שלך לבד באיזו סמטה חשוכה, בלי שהגבר שלך (!) יחזיק לך את היד ותשחררי את קהל הצופות מהנאורות הטרחנית והבלונדינית שלך.

????: ???? 4 ??? 7

נזקקות, תלותיות, “נידיות”, סימביוטיות, חוסר עצמאות ועוד מילות “גנאי” ברוח זו – זה מה שמשובב את הנפש בבהייה בדמויות של בנות, לדעת שהן מנסות ומועדות, פעם לכיוון של הגשמה עצמית ופעם בניסיון לקשר, אבל תמיד הצורך למלא איזה ריק בהתרפקות על אהבה- נוכח. כך מתקבלת ההזדמנות היקרה לשמוח לאידן ולחוש מעט הקלה מבורכת על מצבך שאך במעט יותר טוב, מזה שלהן.

 מימי רוז והעצמאות שלה מעוררת אנטגוניזם, מרחיקה ויותר מכך- היא כמעט ולא בנמצא. איפה ישנן עוד בנות כאלה, כמו מימי רוז- שמערכת יחסים בשבילן היא ערך מוסף לחיי המשמעות וההגשמה העצמית שלהן והן לא שואלות את בן/בת זוגן איך הן נראות לפני שהן יוצאות מפתח הדלת?

וכן, אולי היא צודקת בקשר לכך שאהבה שמקורה היא אך ורק רצון, ללא צורך, היא טהורה יותר מאהבה נזקקת- אבל זו בדיוק הנקודה: שלאף אחד לא אכפת.

הצורך באדם אחר הוא כה מהותי, בלתי נפרד מאיתנו שכמעט ואין טעם לדבר על אהבה שחסרה אותו ונקייה ממנו, זה כמעט לא רלוונטי. לא מדובר כאן בהאדרת תלותיות לשמה, אלא בהכרה בצורך, בתלותיות של כל אחד מאיתנו- גבר או אישה- בכך שזה מה שהופך אותנו אנושיים ולא מדוזות. וכמה שיותר נזקק ואנושי- יותר טוב.

 לא בכדי פרק זה עוסק במקביל בהתקדמות המקצועית של ריי, האנה ושוש, שמנסים ללהטט בין היכולות שלהם ובין המציאות. הסדרה עסקה לא מעט בעבר בדמויות המנסות לשלב בין הגשמה עצמית כלשהי לבין מערכת היחסים בה הם נמצאים ובהחלטות שנופלות בין לבין (אדם שנקרע בין ההתפתחות המקצועיות שלו כשחקן לבין האנה, או האנה עצמה שהעדיפה לנסוע לאייווה על פני אהבתו של אדם).

 אבל מימי רוז מציגה לנו את הקצה, את הגבול. את זו שלא מוותרת על כלום מעצמה ומלאה בפני עצמה. אולי זה מה שהופך אותה לאמנית מוצלחת, רזה עם אף סולד אבל זה גם בדיוק מה שגורם לך לרצות את האנה בחזרה.

פרק 6:

Leave a comment

Your email address will not be published.