לקראת סוף העונה, הכותבים עושים עם הצופים חסד והפרק כולל את כל קווי העלילה המרכזיים וכן את הסצנות הכי מותחות שנקטעו בסיום הפרק הקודם. ראשית הזיווג הטרי בין דאני וטיריון. שתי נשים מול שני גברים עמדו שם, בהיכל. הצד של מיסאנדיי ודאינריז, אחת בכחול ואחת בלבן, ניצבות מעל הצד הגברי- הפחות מרשים- צד של גמד ואביר גולה מזדקן, נושאים עיניהם על ותוהים מה יהיה גורלם. המבחן שדאני הציבה לטיריון, דרש ממנו להוכיח את כישורי הייעוץ שלו ואת חדות מוחו בדעת עונשו של ז’ורה.

במשך הדיאלוג הזה, הצופה כמו בעצמו משנה את דעתו כמה פעמים בשאלה מה לעשות עם ז’ורה הנאמן, המאוהב והמסור מאידך, אך גם כזה שמסתיר סודות (כולל את הקשקשת האפורה שמתפשטת אצלו) ולא סמך על יכולת השיפוט של דאני בזמן. טיריון מוצא טענות לאותו פתרון קסם שדאני כבר הגיע אליו בעבר: לסלק את ז’ורה מהעיר. וואלה, הבן אדם הוא גולה סדרתי- הוא סולק כבר בעבר מביתו באי הדובים, ופעמיים מדאני ומסתבר שהוא גם מתאהב סדרתי- באשתו שבגלל תאבת הבצע שלה הסתבך בסחר עבדים ונענש וכעת הוא מאוהב בדאני. תוסיפו לזה את הקשקשת האפורה ותקבלו דמות די טראגית. רק מה, מרוב שהעלו לנו את סף הטראגיות לרמת סאנסה סטארק קצת קשה להבחין בעצבות המתבודדת של ז’ורה.

השירות במקום הזה על הפנים - חאליסי וטיריון

השירות במקום הזה על הפנים – חאליסי וטיריון

בכל אופן, דאני. דאני מעט קלה להשפעה וכבר ביום שאחרי, יושבת לסעוד את ליבה בארוחת בוקר בחברת טיריון. הם מקשקשים קצת והגמד, כמו תמיד, יודע כיצד לקנות אנשים לצידו- הוא פשוט חובר לחלק השפל ביותר שלהם ומזדהה איתו. עם דאני זה על כך ששניהם בנים לאבות נוראיים, בעבר עם ג’ון סנואו הוא התחבר על רקע השונות שלהם- גמד וממזר וכך גם עם ואריז הסריס.

על דאני הרכה זה עובד יופי אבל כשטיריון מנסה להניא אותה מכס הברזל… אז הוא מעיר את הדרקון ובנקודה זו גם מופיע נאום “לשבור את הגלגל” של דאני שנראה בכל הפתיחים לקראת העונה הזו. היא לא מתכוונת להפסיק את הגלגל הווסטרוזי, אלא לשבור אותו. הבחורה בדרך לסיים לימודים במגמת שיקום וסיעוד עבדים, על מי היא עובדת?? אם הכוונה היא להרוג את כל תושבי ווסטרוז הבוגרים, אנחנו לא קונים את זה! ואם לא… אז טוב, לשבור את הגלגל זה סתם עוד מילים שנשמעות טוב.

אולי הדרקונים שלה ישתעשעו על כמה לאניסטרים ובאראת’יאונים, במקרה הטוב. שימו לב אגב שהבית שלא הוזכר בחילופי הדברים הוא דורן, השותפים הטבעיים של הטארגאריינים והאחרונים לכרוע ברך במרד של רוברט. לכשדאני תזיז כבר את ישבנה המלכותי מערבה לווסטרוז, יש סיכוי שהראשונים שיעמדו לצידה הם הדורניים ואולי אף יותר מזה- שלושת נחשיות החול יתייצבו ראשונות לצד דאני ומיסאנדיי והן ביחד יוכלו להקים את ספייס גירלז בחזרה לחיים.

אצא לי השוקה - אריה

אצא לי השוקה – אריה

בבראבבוס, אריה לא אימצה לעצמה פנים חדשות אלא נשלחה לעוד מסע נקם בתור דמות החדשה, לאנה, שמצוידת בתסרוקת אינגריד הגרמניה הקטנה ושפע שרצים למכור בשווקים. עליה להרוג את המהמר על הספינות כמשימה ראשונה. מה שקורה בין ז’אקן ואריה דומה לסרט ליאון: ז’אקן מלמד את אריה כיצד לשקר וכיצד לרצוח, מינוס המיניות שבלאון וחבל. הגיע הזמן שאריה כבר תקבל מחזור ויתייחסו אליה כאישה ברת שידוך או לפחות יכולת פיתוי ולא רק כטום בוי רצחנית. אם היא תמשיך ככה, היא במסלול הישיר להיהפך לאחות התאומה של הסוהרת של סרסיי.

 

ואם בסרסיי עסקינן, ובכן, היא מופיעה בהבלחות קצרות בין הסצנות וכל מטרתה היא לשמח ולבדר את הצופים. הייתם מאמינים שיגיע יום וסרסיי תהיה כה מהנה? הכותבים נותנים לנו הפרק (לפחות בחציו הראשון), בדיוק את מה שאנחנו רוצים לראות: טיריון ודאני, אריה וסרסיי מתענה בין לבין.

כן, זה מה שאנחנו אוהבים לראות, שמאמללים את סרסיי. כן, אנחנו נהנים מזה.

בינתיים בכלא מעשיהו - סרסיי

בינתיים בכלא מעשיהו – סרסיי

אבל מה בעצם המסר הסמוי הכאן? זוהי הנאה סאדיסטית, אי אפשר שלא לטעות. אז מה, אנחנו רשעים ונהנים מחולשה בדיוק כמו סרסיי? אפשר לשים את זה תחת מסווה של צדק וטענות רשע ורע לו כמה שנרצה, אבל חייבים להודות שזה לא החלקים הורודים והנחמדים שלנו שמחייכים למראה סרסיי הכורעת על הרצפה ושואבת ממנה מים, לא בששון.

בהמשך ישיר לסאדיזם, רמזי בוינטרפל צמא דם כאילו לא קיבל מספיק ממנו עד עכשיו והוא מפציר באביו לצאת לקדם את פני סטאניס בשדה הקרב ולעשות מצבאו משתה לעורבים- זהו שמו של הספר הרביעי בסדרת שיר של אש ושל קרח. כל זאת בזמן שתיאון מגלה לסאנסה שלמעשה לא הרג את אחיה בראן וריקון, אלא ילדים שהתחזו להם. זו הייתה יכולה להיות סצנה חזקה אבל הסיום שלה היה קצת התפספס והמשחק של תיאון לא היה חלק, כשהוא נבהל מעצמו ויצא מהחדר. 

החצי השני של הפרק הוא משהו בין סרט אימה לאקשן. אבל לא סתם סרט, אלא כזה שסובל מעודף תקציב וניצבים, מה שמוביל לאחת הסצנות המרשימות ביותר שנראו אי פעם על המסך הקטן, העניין לא נופל ברמתו מ-300 מבחינת השקעה- שאגב, סרסיי משחקת גם שם בגרסתה הברונטית. הידעתם?

אכן, אי אפשר היה שלא להתרשם נוכח הצילומים המרהיבים. מובן שג’ון סנואו מנצח על הקרב וכעת הוא יצטרך ברצינות לשקול להיות הדור החדש של הואן דמים והסטיבן סיגלים למיניהם.

אחד בשביל כולם! - ג'ון סנואו

אחד בשביל כולם! – ג’ון סנואו

מבחינת התוכן, כפי שנרמז לנו בפרקים הקודמים ולמעשה מאז תחילת הסדרה (winter is coming וזה), ההלכים הלבנים הגיעו- והם כאן כדי להישאר. לפני בואם אתה מרגיש קור איום מסתבר, הכלבים נובחים והסוסים מתחילים לנוע באי נוחות כאות מבשר רעות ואז מה- היצורים קרים, לבנים וכחולי עיניים (לא, לא יונית לוי) מגיחים והם רוצים אותך מת. ואז חי, כאחד משלהם. תמיד רציתם להיות כחולי עיניים, לא?

בנוגע לפראים, הם הרי אוגדו בידי מאנס ריידר במשך שנים לקבוצה אחת, אבל ישנם כמה שבטים ביניהם, למשל- ואלה שרלוונטיים ביותר לפרק הנוכחי- הת’נים. הת’נים, הם לא חבר’ה נחמדים, גם לא נראים טוב אם נודה על האמת. קירחים, מצולקים ולא שזופים מספיק. הפרק, הת’נים קריטיים, כי הם אלה שמתנגדים להצעתו של ג’ון וגם סגרו את השער כשההלכים הלבנים תקפו ובכך הותירו המון מאנשיהם לחסדי ה”אחרים”. סצנת הסיום בסופה ת’ן עזר לג’ון גם קריטית, מול מלך הלילה- מנהיג האחרים. 

בחציו השני של הפרק, הוצגה הכי הרבה פנטזיה שנראתה אי פעם ממשחקי הכס. הרי כל הצלחתה המטאורית של הסדרה נבעה מכך שלא מדובר בפנטזיה קלאסית, אלא בפנטזיה ששמה במרכזה בעיקר מזימות ותככים פוליטיים ובינאישיים. המינון הפנטסטי בסדרה היה מאוד נמוך. עד כה. הסצנה הארוכה שמצפון לחומה הייתה מטורפת, אבל השלדים המקפצצים שהוצגו בתור ההלכים הלבנים ודמותו של מלך הלילה- קצת פחות. קשה היה שלא להשוות את העניין לסרט זומבים עתיר תקציב, אפקטים ומאפרות. מובן שהאקשן החזיק בצורה מרשימה ביותר את הסצנה. למרות זאת, כדאי לכותבים להיות זהירים במיוחד עם הרכיבים הפנטסטיים שהם מכניסים לסדרה ובראשם מלך הלילה ומתקפת האחרים, שבאמת מזכירים כל סרט אימה שני. זאת משום שבתור סדרת פנטזיה פרופר משחקי הכס יכולה בקלות לאבד את אחוזי הצפייה בה ולהפוך לדבר ילדותי ורחוק שנות אור מהמציאות והרי כל הצלחתה של משחקי הכס הייתה בנויה על כך שהיא פנטזיה ריאלסטית, בסופו של פרק.

עודד אמר להרים ידיים - מלך הלילה

עודד אמר להרים ידיים – מלך הלילה

ומלבד שיהיו הכותבים זהירים במידה הדרושה, שימשיכו במה שהם עושים הכי טוב.

פרק 8:

Leave a comment

Your email address will not be published.