“כל חיי תמיד הגעתי לסוף המרוץ” זהו ציטוט מפי לואי זמפריני, עליו מבוסס הסרט החדש “בלתי שביר” בבימויה של אנג’לינה ג’ולי.

הסרט מספר את סיפורו האמיתי של זמפריני, אצן אולימפי בן למשפחת מהגרים איטלקית שגדל להיות פושע קטן. הוא לא מוצא את עצמו, עד שאחיו הגדול מחליט שהוא יכול להיות אצן מצויין. הוא מתחיל לאמן אותו והילד גדל להיות אצן אולימפי. זמפריני (ג’ק אוקונול) מתחיל להאמין בעצמו ובזכות אחיו שמאמין בו. הוא מגיע לאולימפיאדה בגרמניה, ומקווה להתחרות גם באולימפיאדה הצפויה להתקיים בטוקיו, אך זו מבוטלת בשל פריצתה של מלחמת העולם השנייה.

ג'ק אוקונול כלואי זמפריני מתוך "בלתי שביר"

ג’ק אוקונול כלואי זמפריני מתוך “בלתי שביר”

לואי מתגייס לצבא ארה”ב בתור המטילן בצוות טייס. וכך למעשה הסרט מתחיל. הוא מציג את לואי הבוגר, כחלק מצוות שסומך כולו עליו. לואי לא חובב מים, אבל לצערו המטוס מתרסק והוא מוצא את עצמו עם עוד שניים מצוותו באמצע לב ים, מנסים לשרוד בתוך סירת גומי צהובה. לואי והשניים האחרים שורדים 47 ימים, אחד מהם נפטר במהלך התקופה, השניים האחרים נמצאים על ידי ספינה של יפנים ונופלים בשבי. מנקודה זו והלאה, מציג לואי יכולת סיבולת מטורפת לכאב, והתעללות נפשית על ידי שוביו ובראשם מנהל המחנה היפני.

כמה דברים שלא ידעתם על “בלתי שביר”

יש לי הרבה מה לספר לכם על הסרט הזה. אני יכולה לספר לכם שבין הבמאית לשחקן הראשי נרקם סיפור ידידות מקסים, ושזה כנראה מאוד עזר להכין את הסרט. שחברת ההפקות חיכתה 55 שנים כדי להוציא את הסרט לפועל, ושרק אחרי שנכתב ספר הביוגרפיה על ידי לורה הילנברנד היה ניתן לגבש תסריט, וגם אז חיפשו המון זמן במאי כדי שיעשה את הסרט, ובסוף מצאו במאית, ולא סתם במאית, אנג’לינה ג’ולי בכבודה ובעצמה. ואני יכולה גם לספר לכם שלואי זמפריני עצמו נפטר רק בשנה האחרונה בגיל 97.

סיפור הישרדות בלב ים - בלתי שביר

סיפור הישרדות בלב ים – בלתי שביר

בשורה תחתונה

אבל כל הפרטים האלו הם סיפורי מסגרת, ולא בשביל זה הולכים לראות סרט. אפילו לא אם מנבאים שהסרט הזה ימצא עצמו במועמדויות לאוסקר. הסיפור עליו מסופר הסרט מדהים כל כך, כי הוא מספר את סיפור נצחון הרוח והאומץ האנושית. זהו חומר שאנחנו כצופים אוהבים לאהוב, אבל האם הסרט הצליח להעביר את הרוח הזו? זו השאלה שאני שואלת את עצמי מאז שצפיתי בסרט, ועם כל הרצון הטוב, והאהדה שלי לסיפור הביוגרפי, השורה התחתונה היא שלא. הסרט בעל פוטנציאל אדיר, עם סיפור מטורף, אבל הוא לא מצליח לרגש והוא מנסה, באמת שהוא מנסה. בגדול הסרט לוקה בחוסר כריזמה משוועת, הן עבור בניית דמות הגיבור, והן מבחינת האופן שבו צוייר, השימוש בכלים הקולנועיים, מיצוי סצינות השבי, השימוש בפסקול, כל אלו היו לוקים בחסר אם בכלל קיימים. השחקן הראשי נחמד ולא יותר מזה, והוא בעיקר לא מצליח לגעת בנו כצופים, ופה הנפילה הגדולה של הסרט הזה בעיניי. סרטים הוליוודיים יש למכביר, סרטי מלחמות ראינו כבר, אבל סיפורים אדירים עם פוטנציאל כזה, יכולים להיות מצויינים, אבל התוצאה היא בינונית ביותר.

הסרט יעלה אצלנו לאקרנים שבוע הבא ב 15.01.15

טריילר:

 

 

Leave a comment

Your email address will not be published.