רוברט דאוני ג’וניור בדרמת בית משפט חדשה בסרט “השופט”. דאוני משחק בסרט לצידו של רוברט דובאל, ושני השחקנים מציגים במרכז העלילה מערכת יחסים סבוכה בין אב ובן. דאוני הוא עורך דין סנגור פלילים ממולח ומצליח מאוד בשם הארי פלמר, הנאלץ לחזור בחזרה לעיירת מולדתו להלוויתה של אמו. הוא פוגש את אביו אותו לא ראה שנים, את אחיו הגדול והקטן  ואת אהובתו מימי התיכון, והוא נאלץ להתעמת עם כל הסודות המשפחתיים אותם קבר במשך שנים.

עורך דין ממולח - רוברט דאוני ג'וניור

עורך דין ממולח – רוברט דאוני ג’וניור

מכבד את החוק אבל גם מקשה עליו

הארי פלמר הוא עורך דין שמוצא פרצות בחוק למען לקוחותיו העשירים, ועוזר להם להיחלץ מתוצאות מעשיהם, ובמילותיו שלו “אני מכבד את החוק, אבל אני נוטה להקשות עליו לפרקים”. לעומתו אביו (רוברט דובאל) משחק כשופט מוערך בעיירה הקטנה, המנהל קריירה ארוכה וללא רבב בבית המשפט, השוני הזה בפני עצמו מסביר את הקונפליקט בין השניים, כאשר אביו מייצג את החוק בדיוק לפי הספר. כך לעומת האיחוד הקריר עם האב פוגש הארי את אחיו הגדול גלן שקריירת הבייסבול שלו ירדה לטימיון בעקבות תאונת דרכים טיפשית שעברו הארי וגלן. אחיו האמצעי דייל, הוא בעל נכות נפשית מסויימת, ואוהב נורא לצלם כל דבר במצלמת 8 מ”מ שלו.

מערכת יחסים סבוכה של אב ובן - רוברט דאוני ג'וניור ורוברט דובאל

מערכת יחסים סבוכה של אב ובן – רוברט דאוני ג’וניור ורוברט דובאל

מסיר את שיריון איש הברזל

שני כוכבי העל דובאל וג’וניור בהחלט מספקים את הסחורה בכמה וכמה סצינות בהם הם חובטים אחד בשני במילים קשות, סיבוב אחר סיבוב עד כדי הקזת דם (לא תרתי משמע). זה תענוג אמיתי לראות את ג’וניור מסיר מעליו את שיריון איש הברזל ונכנס לדמות המתאימה למימדיו, ביהירותה, עגלגלותה ועומקה לפרקים. הדרמה מגיעה לשיאה ובדיוק כאשר ג’וניור מוכן לעזוב לתמיד ולא לחזור לעולם, אביו מואשם בהרג בשוגג בתאונת פגע וברח. הוא נאלץ להישאר, ולנסות לעזור לאביו לצאת מהתסבוכת אליה נכנס ולמורת רוחו של האב העקשן.

העניינים מתחממים כאשר הקטגור התובע את האב (בילי בוב תורנטון) מגיע לבית המשפט על מנת לדאוג שהאב השופט ימצה את עונשו. במקביל להשתלשלות העניינים בבית המשפט, פוגש הארי את אהובתו משכבר הימים אותה משחקת ורה פרמיגה. יתכן שמדובר בסצינות הכי מהנות בסרט, כאשר השניים מוצאים עצמם רוקדים באותו טנגו ישן ונהנים מכל רגע.

ולסיכום, השופט הוא שני סרטים במחיר אחד. הוא נע בין סרט שיבה הביתה, פיוס ושלום בית במשפחה (מבית הולמרק), לבין דרמת בית משפט סוערת ומותחת. כאשר שני סוגי הסרטים נפגשים אחד עם השני כל העסק הופך להיות מגוחך עד אימה. ג’וניור מעולה בסרט הזה, העלילה פחות תפסה את תשומת ליבי. סרט בינוני בהחלט. הסרט החל מהיום בבתי הקולנוע 

טריילר

Leave a comment

Your email address will not be published.