נון סטופ אקשן, בטעם של פעם

הדבר הבולט ביותר בסרט “נון סטופ”, הוא שהוא מרגיש כמו סרט אקשן של שנות ה-90, שצולם בטכנולוגיה של 2013. הסיפור של הסרט מתרחש על טיסה בינלאומית מניו יורק ללונדון, במהלכה מרשל ביל מארקס (ליאם ניסן) מקבל הודעות טקסט מאיימות ממקור לא ידוע, בהן חוטף אלמוני מאיים להרוג נוסע בכל 20 דקות, עד שיועברו לחשבון אנונימי בנק 150 מיליון. כשמתברר שהחשבון האנונימי רשום למעשה על שמו של מארקס ושעל המטוס יש פצצה, מארקס מוצג בתקשורת כחוטף המטוס. אחד מנוסעי המטוס הוא החוטף האמיתי, מה שנשאר למרשל לברר זה מי מנוסעי הטיסה הטראנס אטלנטית (המלאה למרבה ההפתעה בטיפוסים חשודים מסוגים שונים) הוא המנוול. בלוקבאסטר מהסוג הישן והטוב.

ד”ש מג’ון מקליין

מי שאחראים לסרט הזה, הם אותו הצוות שהביא לכם לפני כמה שנים את “זהות לא ידועה”, הבמאי ג׳ום קולט-סרה, השחקן ליאם ניסן והמפיקים ג׳ואל סילבר ואנדרו רונה.

אחרי קריירה ארוכה בתפקידי דרמה רציניים בסרטים כדוגמת “רשימת שינדלר”, ליאם ניסן התבסס בשנים האחרונות כשחקן אקשן מוצלח למדי, בעיקר בזכות סרטי “החטופה”. בסרט הזה הוא משחק גיבור פעולה קלאסי, שכאילו ברח מסרט של שנות ה-90. שימו לב למספר הקלישאות שתגלו עליו כבר בחמש הדקות הראשונות של הסרט: 1. הוא שוטר מיוסר. 2. הוא איבד את הבת שלו. 3. יש לו בעיית שתיה והוא מעשן בשירותים של המטוס. 4. הוא היה שוטר מצטיין, אבל איבד את העבודה שלו בגלל בעיית השתיה. 5. הוא לא מצטיין (בלשון המעטה) בתקשורת מול אנשים, הוא רק רוצה לסיים את העבודה שלו ולחזור לרחמים העצמיים.

 בשלב מסוים אתה לא יכול שלא לתפוס את עצמך במחשבה – “רגע, זה לא“מת לחיות”?!”. ואכן ההרגשה הזאת לא תלושה מהמציאות. ג׳ואל סילבר ואנדרו רונה, מפיקי הסרט, היו אחראים על סדרת סרטי “מת לחיות” ו-“נשק קטלני” בשנות ה-90. שוטרים קשוחים שלא בוחלים באלימות פיזית כלפי אזרחים, טרוריסטים חסרי רחמים שרוצים לפגוע בדמוקרטיה הגדולה בעולם, מטוסים חטופים, עיתונאים שמפריעים לעבוד. כל אלה אפיינו בשנות את סרטי האקשן הישנים והטובים של אותה התקופה ומאז כאילו נעלמו משוברי הקופות, יחד עם חבר’ה כמו ג’ון מקליין, ריגס ומארטו ואקסל פולי. לכן, כל הקלישאות הקולנועיות האלה בסרט מתקבלות באהבה על ידי הקהל, בסוג של נוסטלגיה לגיבורי הפעולה של ילדותנו.  

בשורה התחתונה

למרות שהעלילה מתרחשת במטוס, יוצרי הסרט לא נגררים לסרט עתיר אפקטים ויזואליים, פיצוצים ויריות לכל עבר. הסרט מסתמך על העלילה שלו והמשחק המשובח של ניסן, כדי להחזיק את הצופה במתח לכל אורכו. כמו כן ג’וליאן מור המעולה בתפקיד אחת הנוסעות במטוס, מוכיחה בפעם המי יודע כמה, שמגוון התפקידים שהיא מסוגלת לבצע הוא בלתי נגמר.

בשורה התחתונה מדובר בסרט אקשן, שכולל את כל האלמנים שהיינו מצפים לראות בסרט מסוג זה – מתח לאורך כל הסרט, גיבור שאי אפשר שלא לאהוד אותו, דמויות משנה מעניינות וסצנות פעולה מרשימות. סיפור קלאסי של טובים נגד רעים, בטעם של פעם. אולי לא יצירת אומנות גדולה, אבל בהחלט סרט אקשן כיפי. מהסוג שכמעט ולא עושים יותר היום.

 

 

Leave a comment

Your email address will not be published.