לקראת ט”ו בשבט – ראש השנה לאילנות חלק מאתנו יצאו לנטוע עצים וללמוד על איכות הסביבה, או לאכול פירות הדר כחלק מ”סדר ליל ט”ו בשבט”, אבל אם בא לכם לחגוג את החג בדרך יותר פוסט-מודרנית, קיבצתי בשבילכם 10 סרטים שהמוטיב של העץ/ים ממש נוכח בהם ואלי גם נצליח לראות את התפתחות המוטיב:

10. הקוסם מארץ עוץ (1939) –  שמבוסס על ספרו המפורסם של ל. פרנק באום מספר את סיפורה של דורתי ילדה מקנזס שבמהלך סופת טורנדו מגיעה לעוץ – ארץ מהאגדות. ישר עם הגעתה דורתי  מסתבכת עם “המכשפה הרעה מהמערב”. היא יוצאת לכיוון עיר האזמרגד שבה חי הקוסם שיחזיר אותה לקנזס, בדרך מצטרפים אליה איש הפח חסר הלב, האריה הפחדן, הדחליל חסר הלב שלכול אחד מהם יש משאלה שהם רוצים לבקש מהקוסם. באחת מהסצנות דורתי ניגשת אל עץ במטרה לקטוף ממנו תפוח, אבל העץ שואל אותה “איך את היית מרגישה אם מישהו היה קוטף ממך דברים?”. האם זאת ביקורת על היחס האנושי לטבע והחמדנות לפני שהפרי מגיע לבשלות? האם העצים ההם היוו ההשראה לעצנים של של טולקין ב”שר הטבעות”?

9. פורסט גאמפ (1994) – שמבוסס על ספרו וינסטון גרום מספר את סיפורו של פורסט פורסט – אדם בעל מנת משכל נמוכה שעלילות חייו שזורים בהיסטוריה של אמריקה בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה – בייבי בום, מלחמת וייטנאם, ילדי הפרחים, והגיבורים של אותה תקופה – הנשיא ריצארד ניקסון, ג’ון לנון ועוד. העץ שנמצא באמצע שדה ירוק משמש נקודת הבריחה של פורסט (“יער” באנגלית) וג’ני, חברתו שעוברת התעללות מינית על ידי אביה, מהעולם בחוץ שם לראשונה אנו נחשפים להבדלים שבין הדמויות, ולחולשות והחוזקות שלהם.

8. פוקהנטס (1995) – הסרט המצויר היחיד ברשימה (התלבטתי קשות בינו לבין מלך האריות שיצא גם באותה שנה, אבל בהטלת מטבע זכה ה”עץ”). הנסיכה האינדיאנית פוקהנטסט פוגשת את קפטן ג’ון סמית שמגיע עם קבוצה של מתיישבים ל”העולם החדש” ההתנגשות בין השונים כל כך מביא את הקונפליקט בין החדש לישן, בין המודרניות לטבע. סבתא ערבה (הערבה המפליקה?) שמייעצת לפוקהנטס במשך הסרט ומזהירה אותה בתחילת העלילה על בואם של ה”חדשים”.

7. שר הטבעות: אחוות הטבעת (2001) – את עלילת הפנטזיה האפית כתב ג’.ר.ר. טולקין ועיבד לסדרת סרטים פיטר ג’קסון. כאשר שר האופל מתעורר, על ההוביט ביליבו מוטלת המשימה להשמיד את הטבעת, שבעזרתה יוכל שר האופל סאורון לחזור לשיא כוחו. אל ההוביט מצטרפים נציגים מגזעים שונים בני אדם, אלפים, גמדים, קוסמים  שמסיעים לו לחצות את  ה”ארץ התיכונה”. במהלך המסע הם נפגשים עם גזעים נוספים ביניהם העצנים (רועי עצים) – גזע שלא מתערב ב”פוליטיקה” דומים לעצים בצורתם החיצונית ותפקידם הוא להגן על העצים.

6. הארי פוטר: והאסיר מאזקבן (2004) – ג’יי קיי רולינג כתבה על עלילות קוסם צעיר בשם הארי פוטר בהוגוורטס –  בית ספר לקוסמות, התמודדות עם גיל הנוערים, היותו יתום ועם הקוסם האפל ביותר בכל הזמנים. בהלך השנה השלישית סנדקו של הארי – סריוס בורח מכלא הקוסמים – אזקבן ומסתתר ב”צריף המצווח” שהכניסה הסודית אליו נמצאת מתחת לעץ ה”ערבה המפליקה” שחובטת בכל מי שמתקרב אליה והדרך היחידה לעצור אותה היא ללחוץ על קיסוס בתחתיתה.

5. נערתי החוצפנית (2008) – גרסה אמריקאית ללהיט קוריאני מצליח מפגש ברכבת התחתית בין צ’ארלי, לבין גורדן צעירה מוזרה כמה שניות לפני שהיא מתעלפת. צ’ארלי שמחליט לעזור לה, תוך כדי שהוא מתאהב ובמקביל הם משנים אחד את חיי השני. העץ אשר נמצא בסנטרל פארק שתחתיו הם קוברים מכתבי אהבה אחד לשני בקפסולת-זמן וקובעים להיפגש לאחר שנה, משמש נקודה מרכזית בסיפור.

4. אווטאר (2009) – סרטו של הבמאי ג’יימס קמרון מקביל לעלילה של “פוקהטס”, עם אותם קונפליקטים, אותם רעיונות רק עם הרבה יותר אפקטים. לכוכב הלכת פנדורה מגיעים בני האדם במטרה לכרות מחצב נדיר. השבט שגר על הכוכב – הנוובי, נלחם מול בני האדם שבאו להרוס את הכוכב שלהם. במהלך העלילה אנו נחשפים לגייק סאלי – חייל שמוכנס בתוך גופו של נובי במטרה לתקשר איתם, במהלך הקשר הוא יוצר קשר עם נייטרי בת לשבט הנובי, שמלמדת אותו את אורחות חייהם. הנוובי מתקשרים עם אישיות רוחנית שבא לידי ביטוי דרך הטבע ובמיוחד דרך העץ שנותן להם כוחות ריפוי.

3. הפוך (2010) – כאשר הילדים ברייס וג’וליאנה נפגשים , ג’ולי ישר יודעת שזו אהבה, אבל ברייס לא בטוח בכך. בשנים שלאחר מכן, ברייס מנסה לשמור על וג’ולי קרובה אבל ללא מחויבות. כל הסרט הינו אלגוריה לחיי האהבה של המבוגרים. כשהעץ שקמה’ שעליו גוליאנה עומדת כל בוקר ומדווחת לילדים שעומדים למטה היכן נמצא האוטובוס שלוקח אותם לבית ספר, מועמד לכריתה גוליה לא מוכנה לרדת ממנו. העץ משמש כהתחלה וסופו של הסרט אהבה הצעיר הזה, בקיצור “הפוך”.

2. משחקי הכס (2011) – בסדרת ספרי הפנטזיה האפית, שכתב ג’ורג’ ר.ר. מרטין על עולם ימי ביינמי של אבירים, נסיכים, דרקונים, שנתונים במלחמה מתמדת בין משפחות האצולה של “מי ישב על כס הברזל?” שכל אחת מהם מעריצה אחד משבעת ה”אלים החדשים” (.האב, האם, הלוחם, הבתולה, הנפח, הזקנה והזר), אבל משפחת סטארק והילידים שמעבר לחומה עדיין מאמינים ב”אלים הישנים” חסרי השם שמתגוררים בטבע. אחת מצורות הביטוי שלהם היא דרך עץ לבן בעל עלים אדומים שעליו חרוטות פנים, שככל הנראה נחרטו על ידי “ילדי היער”. העץ משמש לשבועה (של גון סנאו כאביר במשמר הלילה), תפילה (של אדוואר סטארק)  ולחזיונות (של בראן).

1. שומרי הגלקסיה (2014) – הפריט האחרון ברשימה שלנו. במרחבי הגלקסיה, טייס החלל האנושי פיטר קוויל נאלץ לעבוד בשיתוף פעולה עם קבוצה של פושעים-חייזרים ביניהם גאמורה, דרקס המשמיד, רוקט הרקון וגרוט, שנותנים לעצמם את הכינוי שומרי הגלקסיה. הדמות המעניינת בסרט מבחינתו היא ה-“עץ” גרוט – חייזר בעל צורת עץ שיש לו את הכוח לספוג את הכוח מעצים אחרים במטרה להעצים את כוחו, ויכול לשחזר את עצמו כל עוד נשאר ממנו חתיכה.


ט”ו בשבט שמח לכולכם!
I AM YEHUDA

Leave a comment

Your email address will not be published.