פס קול לסרט הינו חלק בסיסי וחשוב במיוחד בהפקת סרט קולנוע. המוזיקה והצלילים המלווים את הצופה לאורך כל הסרט ומעבירים לו בצורה קולית את המראות הויזואלים ואת החוויות השונות, עצובות או משמחות, אותן הוא חווה בעת הצפייה.

היכרות מעמיקה של התסריט

המוזיקה, כאמור, צריכה לשקף בצורה המיטבית את מה שמתרחש בסרט. על מנת שזה יקרה על היוצר להכיר לפרטי פרטים את התסריט והסיפור, את הדמויות כשהוא צריך לעבוד בד בבד עם הבמאי וצוות ההפקה כך שהתוצאה הסופית תעביר לצופה את התחושות המתאימות. בסצנות רומנטיות מן הסתם המוזיקה תהיה רגועה וחושנית ובסצנות אימה ומתח המוזיקה תהיה מלחיצה יותר, אך האמנות היא לבחור את הצלילים ולבחור או ליצור את השירים המתאימים ביותר, כך שהחוויה מהסרט תהיה אחרת ולא בנאלית מדי, כך שהתחושות יהיו עוצמתיות יותר והצלילים ייחטרו בזיכרון של הצופה לאורך זמן.

הפסקולים הטובים ביותר

החל משנות ה-30′ במאה ה-20′ במסגרת טקס האוסקר מוענק פרס פס הקול הטוב ביותר. במהלך השנים הללו נוצרו פסי קול בלתי נשכחים הכוללים שירים המזוהים עם הסרטים היטב בקרב המאזינים. בין הפסקולים המוצלחים ביותר:

מלך האריות – אלטון ג’ון הוא היוצר המרכז בפס הקול של הסרט ששיריו הפכו לקלאסיקה של ממש.

הבוגר – סרט הקאלט משנות ה-60′ בכיכובו של דסטין הופמן הצעיר המספר על מערכת היחסים שלו עם חברתו ואמא כלל פס קול נהדר שאת מרבית שיריו כתבו הצמד המושלם סיימון וגרפונקל.

טיטאניק – סלין דיון, הזמרת הקנדית המצליחה ביצעה את השיר הרומנטי והמרגש של אחד מסרטי הרומנטיקה הגדולים בכל הזמנים

מלחמת הכוכבים, אינדיאנה ג’ונס, פארק היורה ועוד – אם היה תואר של “מלך פסי הקול של כל הזמנים” אין היה מועמד ראוי יותר לקבלו מאשר ג’ון וויליאמס המלחין האגדי שהלחין יצירות מופת רבות עבור שבורי קופות קולנועיים לאורך השנים.

שימוש בכלים ואפקטים

אם בעבר האפשרות ליצור צלילים היתה מוגבלת עם ההתקדמות הטכנולוגית והתפתחות המחשבים ניתן היום ליצור מוזיקה איכותית ומגוון צלילים בנקל, בין אם מדובר בצלילים קיימים או ביצירה של צלילים חדשים באמצעות תוכנות סאונד מתקדמות.

לימודים בתחום

מי שמעוניין לעסוק בתחום באופן מקצועי יכול ללמוד קורסים ייעודיים לכך הכוללים התמקדות בהפסקה והלחנה של שירה מול תמונה ויזואלית. זאת, כולל למידת התנהלות נכונה מול גורמי ההפקה.

Leave a comment

Your email address will not be published.