חג החנוכה הוא לא רק חג של אורות, סופגניות וסביבונים, הוא גם חג המכבים! לכן, זאת הזדמנות נהדרת למנות כמה מהלוחמים היהודים הגדולים של הקולנוע.

  1. המעפיל: ארי בן כנען (אקסודוס – 1960)

פול ניומן מגלם קצין לשעבר מהבריגדה היהודית, ציוני נלהב אשר מעפיל לפלשתינה המנדטורית יחד עם קבוצת ניצולי שואה ונלחם ברשויות הבריטיות, כדי להגשים את החלום הגדול – להקים בית לעם היהודי בארץ ישראל. הופעה משכנעת במיוחד של בחורנו המצוין ניומן בתור הפלמ”חניק יפה הבלורית והתואר!

  1. הפרטיזן: טוביה ביילסקי (התנגדות 2008)

רובכם מכירים בוודאי את דניאל קרייג בתור הסוכן 007, הלא הוא ג’יימס בונד המפורסם. אך בהתנגדות, הוא מגלם דמות שונה לחלוטין. בסרט זה, המבוסס על סיפור אמיתי, קרייג הוא פרטיזן יהודי-בלארוסי, אשר מנהיג קבוצה חמושה, שהייתה אחראית על הצלתם של מעל 1300 יהודים בזמן מלחמת העולם השניה. מדובר בלוחם יהודי קשוח במיוחד. ביילסקי, טוביה ביילסקי.

  1. החובט: דוני הדב היהודי (ממזרים חסרי כבוד 2009)

אם כבר במלחמה בנאצים עסקינן, אי אפשר שלא להזכיר את דוני – הדב היהודי. דוני (איליי רות’) הוא חייל אכזרי במיוחד ביחידת הלוחמים היהודים, שנשלחה להילחם בנאצים בצרפת הכבושה, בסרטו של קוונטין טרנטינו. אכזריותו של דוני באה לידי ביטוי בצורה שבה בחר להרוג קצינים נאצים – לרסק את גולגולותיהם עם אלת בייסבול. בהחלט לא נעים. אבל מצד שני הם היו נאצים, אז מגיע להם. מה גם, שזה סיפק לשאר החיילים ביחידה בידור, שהם כה היו צריכים בזמן המלחמה.

  1. הסוכן: דביר זוהאן (אל תתעסקו עם הזוהן 2008)

זוהן הוא סוכן מאומן  במיוחד של המוסד שמאס במלחמות, ביים את מותו וברח הרחק מהקונפליקט לניו יורק הגדולה כדי לרדוף אחרי חלומו – להיות מעצב שיער! סרט מצחיק במיוחד של אדם סנדלר (מתי שמעתם את זה בפעם האחרונה?), המגלם את זוהן בתור הישראלי הכי סטריאוטיפי שיש: גס רוח,עם מבטא כבד, מת על חומוס וחובב דיסקו-דיסקו. לא לדאוג, גם בני דודינו חוטפים בסרט הזה בצורה שווה.

  1. הגיבור: הפטיש העברי – מרדכי ג’פרסון קרבר ( הפטיש העברי 2003)

אם לא שמעתם על הסרט הזה, אל תרגישו רע. אתם לא לבד.  הפטיש העברי (אדם גולדברג), הוא ממשיך דרכם הישיר של המכבים, אשר נשלח להילחם בבנו הרשע של סנטה קלאוס – דמיאן (אנדי דיק), שרוצה להרוס את חג החנוכה. הסרט אמנם לא שוחרר להקרנה בבתי הקולנוע (קשה לתאר למה, עם עלילה כה מורכבת), אך זכה לסוג של קאלט דווקא אחרי שיחרורו לדי.וי.די. בצדק. שאף אחד לא יעיז להתעסק לנו עם חנוכה!

חג שמח!

Leave a comment

Your email address will not be published.